Ankara 6. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Presidential Press Service)

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes opäť vyzval Európsku úniu, aby sa rozhodla, či chce pokračovať v prístupových rokovaniach s jeho krajinou alebo ich ukončiť. Nahnevala ho politická debata v Nemecku zameraná na to, ako zaobchádzať s Tureckom, uvádza agentúra AP.
Turecký prezident a líder vládnucej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP) Recep Tayyip Erdogan

Erdogan podľa vlastných slov nedovolí, aby sa Turecko stalo “predjedlom” pre voľby v európskych štátoch. “Či už dodržia sľub a otvoria cestu procesu členstva… alebo nech povedia ‘nechceme pokračovať na tejto ceste s Tureckom’,” povedal Erdogan v Ankare v príhovore k miestnym lídrom svojej vládnej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP).
Zdôraznil, že Turecko aj naďalej vidí členstvo v EÚ ako strategický cieľ a Ankara podľa neho urobila to, čo sa od nej vyžadovalo. Agentúra DPA však pripomína, že niekoľko európskych štátov čoraz hlasnejšie vyslovuje obavy o dodržiavanie ľudských práv, vládu zákona a demokraciu v Turecku.
Nemecká kancelárka Angela Merkelová (CDU/CSU) a jej vyzývateľ Martin Schulz (SPD) spomínali často Turecko v nedeľnej prvej a jedinej televíznej debate, ktorá sa konala pred parlamentnými voľbami vypísanými na 24. septembra. Obaja lídri naznačovali, že Ankara nevstúpi do Európskej únie. Merkelová by zastavila Turecku finančnú pomoc a Schulz priamo vyzval na zastavenie prístupových rozhovorov vzhľadom na Erdoganovu čoraz autoritárskejšiu politiku.
Erdogan dnes tiež vyzval etnických Turkov v Nemecku, aby nevolili strany, ktoré označil ako “nepriateľov Turecka”, čím očividne narážal na strany Merkelovej a Schulza.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.