Ankara 21. februára 2018 (HSP/RT/Foto:TASR/AP-Ibrahim Usta)

Turecko urobilo “chybu”, keď sa v minulosti rozhodlo dekriminalizovať cudzoložstvo a teraz plánuje prehodnotiť túto myšlienku, vyhlásil prezident Recep Tayyip Erdogan. Rovnako ako v čase pôvodného návrhu pred desiatimi rokmi, aj najnovšie vyhlásenie tureckého prezidenta vyvolali búrlivú debatu doma aj v zahraničí. 
Ilustračné foto

Vládna strana AKP pôvodne predložila túto myšlienku v roku 2004 ako súčasť rozsiahlej právnej reformy v Turecku, krajinu zosúladila s právom EÚ, keďže v tom čase sa otvorene hovorilo o vstupe Turecka do európskeho spoločenstva. Aktuálne navrhovaný zákon by mal kriminalizovať cudzoložstvo a mimomanželský pohlavný styk, pod hrozbou až troch rokov vo väzení. S návrhom však nesúhlasia sekulárni Turci, ako aj európski predstavitelia, ktorí tvrdia, že návrh by ohrozil šance Turecka vstúpiť do EÚ.
“Myslím si, že by bolo veľmi dobre načasované opäť diskutovať o cudzoložstve, pretože naša spoločnosť je v odlišnej pozícii, pokiaľ ide o morálne hodnoty,” povedal Erdogan novinárom v utorok po parlamentnom stretnutí v Ankare. “Musím povedať, že vo vzťahu k EÚ sme urobili chybu… Mali by sme prehodnotiť predpisy o cudzoložstve a zvážiť ich spolu s problémom obťažovania a inými.”
Turecko je stále kandidátom na členstvo v EÚ, ale rozhovory boli zmrazené v dôsledku zásahu po pokuse o prevrat v roku 2016, po ktorom boli tisíce ľudí zatknutých. Na druhej strane, turecká vláda je rozhnevaná tým, že EÚ váha v otázke tureckého členstva.
Prezident Erdogan tiež nedávno uvažoval o opätovnom zavedení trestu smrti. “Samozrejme, trest smrti nie je v súčasnosti legálny. Otázka trestu smrti je však pre nás mimoriadne dôležitá kvôli vzťahu k terorizmu. Zmeny v ústave súvisiace s touto témou by ale mohli prísť, “povedal. Trest smrti bol v Turecku zakázaný od roku 2004 ako ďalšia časť reformy v rámci vstupu do EÚ.
Cudzoložstvo bolo predtým zakázané v Turecku až do roku 1996, kedy Ústavný súd rozhodol, že je sexistické, pretože ženy boli postihované po každom náznaku nevery, zatiaľ čo u mužov sa zákon uplatňoval len po dlhodobom nemanželskom vzťahu.