Istanbul 28. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes naznačil ochotu prepustiť väzneného amerického pastora výmenou za vydanie moslimského duchovného Fethullaha Gülena žijúceho v USA. Informovala o tom agentúra DPA
Na snímke turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

Ankara tohto tureckého kazateľa obviňuje zo zosnovania vlaňajšieho neúspešného pokusu o vojenský prevrat v krajine.
“Vydajte nám ho (Gülena) a my ho postavíme (pastora Andrewa Brunsona) pred súd a odovzdáme vám ho,” vyhlásil dnes Erdogan počas návštevy policajnej akadémie v Ankare.
Turecký kazateľ Fethullah Gülen, do roku 2013 blízky Erdoganov spolupracovník, žije dlhodobo v exile v USA a obvinenia zo zosnovania pokusu o prevrat v Turecku popiera.
Ankara žiada Washington o Gülenovo vydanie. Podľa amerických úradov však svoje obvinenia voči duchovnému nepodložila dostatočnými dôkazmi.
Americký protestantský pastor Andrew Brunson žije a pôsobí v Turecku už viac ako dve desaťročia. Viedol pritom malé kresťanské spoločenstvo v západotureckom Izmire. Vlani v decembri ho však zatkli a obvinili z účasti v Gülenovom hnutí, ktoré turecké úrady považujú za teroristickú organizáciu. Neskôr voči Brunsonovi vzniesli aj obvinenia zo špionáže a z pokusu o zvrhnutie tureckej vlády.
O väznenom pastorovi sa zmienil americký prezident Donald Trump počas Erdoganovej návštevy vo Washingtone v máji tohto roku. Požadoval, aby bol Brunson “urýchlene” vrátený do Spojených štátov.
Turecká vláda v auguste splnomocnila prezidenta Erdogana, aby ponúkol výmenu väznených cudzincov za Turkov zadržiavaných v zahraničí.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.