Ankara 30. novembra 2016 (HSP/Foto:TASR/AP-Presidential Press Service,Štefan Puškáš)

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan sa znovu svojrázne vyjadril na adresu Sýrie a jej prezidenta Baššára al-Asada. Podľa jeho názoru sa Asad nelíši od teroristov a je nevyhnutné, aby bol zbavený moci

Erdogan povedal, že turecké vojská vstúpili do Sýrie za jediným účelom a to zvrhnúť súčasného prezidenta Baššára al-Asada.

Na snímke turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

Na snímke turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

„Vstúpili sme do Sýrie, aby sme ukončili vládu tyrana al-Asada, ktorý v krajine uplatňuje ‚štátny teror‘. Naše vojská tu nie sú zo žiadneho iného dôvodu,“ povedal turecký prezident počas svojho prejavu v Istanbule. S citáciou prišiel denník Hurriyet daily.

Erdogan ubezpečil verejnosť, že Turecko si nekladie žiadne nároky na územie a ani na výkon moci v Sýrii. Povedal, že chce iba „obnoviť spravodlivosť a vrátiť moc do rúk sýrskeho obyvateľstva“.

„Prečo sme vstúpili na územie Sýrie? Nekladieme si nároky na sýrske územie. Našim cieľom je vrátiť krajinu skutočným vlastníkom. To znamená, že sme tu pre vykonanie spravodlivosti,“ povedal.

Ako informuje portál rt.com, Erdogan dáva Asadovi za vinu takmer jeden milión mŕtvych, ktorí padli počas konfliktu v Sýrii, hoci oficiálne čísla OSN hovoria o 400 000 padlých počas konfliktu, ktorý prebieha už 5 rokov.

Na snímke sýrsky prezident Bašar Asad

Na snímke sýrsky prezident Bašar Asad

Erdogan ďalej povedal, že sa už viac nemôže pozerať na nekonečné zabíjanie civilistov a musel vstúpiť na sýrske územie. Nakoniec ešte obvinil OSN, že mu znemožňujú ovplyvniť situáciu v Sýrii a taktiež komentoval nečinnosť zložiek OSN.

Tureckí vojaci vstúpili do Sýrie 24. augusta. Veliteľ ozbrojených síl povolal do boja jednak pozemné sily, ale aj turecké letectvo, ktoré malo operovať na severe jeho susednej krajiny, s prvotným cieľom bombardovať pozície Islamského štátu.

V októbri tohto roku sa však operácie tureckého letectva vymkli spod kontroly a zabili až 200 kurdských bojovníkov. Turecké vojenské ťaženie okrem iného viedlo k napätým vzťahom medzi týmito krajinami.

Situácia sa ešte viac vyhrotila po tom, čo Damask vyhlásil, že začne zostreľovať turecké lietadlá, ktoré narušia sýrsky vzdušný priestor. Turecko zase naopak obvinilo armádu Sýrie z napadnutia jej zložiek v severnej provincii mesta Aleppo.

Juraj Paška