Ankara 27. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Murat Cetinmuhurdar)

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan povedal na adresu malého dievčaťa vo vojenskej uniforme, že by to bola pocta, ak by sa stala mučeníčkou. Za svoje vyjadrenia teraz čelí kritike, informovala v utorok agentúra AP.
Na snímke turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

Erdogan si všimol vzlykajúcu a salutujúcu šesťročnú Amine Tirašovú počas sobotňajšieho prejavu na zjazde svojej vládnucej strany v meste Kahramanmaraš a priviedol ju na pódium. Po tom, ako sa ju snažil utešiť bozkami na obe líca, povedal prítomným: “Vo vrecku má tureckú vlajku. Ak sa stane mučeníčkou, ak Boh dá, do tejto vlajky ju zahalia.”
Niektorých ľudí to pobúrilo a na Twitteri Erdogana kritizovali. Jeden užívateľ uviedol, že štát má povinnosť deti chrániť, a nie “zabíjať”. Ďalší sa vyjadril, že dieťaťu sa neželá smrť a nikdy sa v tejto súvislosti nehovorí “ak Boh dá”.
Erdoganove výroky zazneli v čase, keď sa v krajine stupňujú nacionalistické nálady po tom, ako tureckí vojaci podnikli cezhraničnú ofenzívu proti sýrskym kurdským bojovníkom napojeným na kurdských povstalcov v Turecku. V minulých týždňoch sa na mnohých akciách, kde sa prezident zúčastňuje, objavujú deti v uniformách alebo deti recitujúce vlastenecké básne.
Bývalý minister Yašar Okutan v televíznom rozhovore Erdogana obvinil, že ich využíva na získavanie ďalších hlasov pred prezidentskými a komunálnymi voľbami v roku 2019, a zapochyboval, či by prezident povedal to isté aj o svojej vnučke.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.