Istanbul 22. marca 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Evan Vucci)
 
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a americký prezident Donald Trump vo štvrtkovom telefonáte diskutovali o prebiehajúcim vývoji v regióne Blízkeho východu vrátane Sýrie, ako aj o vzťahoch medzi oboma spojencami z NATO.

Na snímke americký prezident Donald Trump

Informovala o tom turecká štátna tlačová agentúra Anadolu a následne agentúra DPA. Obaja lídri debatovali o “dvojstranných a regionálnych záležitostiach”, napísala Anadolu bez uvedenia ďalších podrobností o charaktere telefonátu.
Erdogan totiž v stredu vyzval Trumpa, aby “skoncoval so zmätkom” ohľadne postoja Washingtonu k Turecku. A uviedol, že vyhlásenia niektorých amerických predstaviteľov “začali prekračovať únosnú medzu”, informovala Anadolu.
Tento týždeň už skôr americké ministerstvo zahraničných vecí zverejnilo vyhlásenie kritizujúce operáciu tureckej armády v severosýrskej enkláve Afrín, ktorú predtým ovládali kurdské milície Oddiely ľudovej sebaobrany (YPG), podporované Spojenými štátmi.
Turecko a spojeneckí sýrski povstaleckí bojovníci v nedeľu 18. marca po takmer dvojmesačnej bojovej akcii prevzali kontrolu nad centrom mesta Afrín.
 
Príspevok Erdogan a Trump spolu telefonovali po stredajšej výzve na “ukončenie zmätku” zobrazený najskôr Hlavné správy.