Štrasburg 13. marca 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Jean-Francois Badias)
 
Poslanci Európskeho parlamentu (EP) schválili v utorok večer vytvorenie novej databázy EÚ, ktorá členským štátom umožní rýchlejšiu výmenu informácií o trestných záznamoch príslušníkov tretích krajín

Ilustračné foto

Parlament informoval, že odobrenie novej databázy znamená, že doterajší Európsky informačný systém registrov trestov (ECRIS), ktorý využívajú členské štáty na výmenu informácií o trestných záznamoch občanov EÚ, bude doplnený Európskym informačným systémom registrov trestov pre štátnych príslušníkov tretích krajín (ECRIS-TCN).
Nová centralizovaná databáza umožní intenzívnejšiu výmenu informácií, ktoré sa týkajú predchádzajúcich odsúdení štátnych príslušníkov tretích krajín. Ide o krok, ktorý by mal prispieť k zefektívneniu boja proti cezhraničnému zločinu a terorizmu.
Databáza ECRIS-TCN umožní vnútroštátnym orgánom rýchlo zistiť, či má štátny príslušník tretej krajiny záznam v registri trestov ktoréhokoľvek členského štátu EÚ, a bude obsahovať aj údaje o občanoch EÚ, ktorí sú zároveň štátnymi príslušníkmi tretích krajín. To zabráni prípadnému zatajovaniu predchádzajúceho odsúdenia využitím zahraničného pasu.
Prístup k databázam ECRIS (občania EÚ) a ECRIS-TCN (občania tretích krajín a osoby s dvojakým občianstvom) budú mať okrem súdov a prokuratúr v členských štátoch aj agentúry Europol a Eurojust či novovznikajúca Európska prokuratúra (EPPO).
Nové pravidlá, na ktorých znení sa vyjednávači EP a Rady EÚ dohodli ešte v decembri, musia ešte oficiálne potvrdiť aj ministri členských štátov (Rada EÚ).
 
Príspevok EP odobril vytvorenie databázy EÚ s trestnými záznamami občanov tretích krajín zobrazený najskôr Hlavné správy.