Štrasburg 19. apríla 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Jean-Francois Badias)
 
Európsky parlament sa bude zaoberať bodom, v ktorom sú na pretrase viaceré otázky spojene so Slovenskou republikou. Europoslanci sa zameriavajú najmä na vraždu Jána Kuciaka a jeho partnerky, na podvody s agrodotáciami, na ktoré Kuciak poukazoval ako aj na našu prokuratúru a súdy.

Na snímke poslanci Európskeho parlamentu

Na dnešnom programe zasadnutia EP je aj uznesenie o ochrane investigatívnych novinárov v Európe, v ktorom sa prioritne spomína prípad slovenského novinára Jána Kuciaka. V uznesení sa uvádza, že EP “rozhodne odsudzuje zavraždenie slovenského investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej a vyjadruje zhrozenie nad skutočnosťou, že je to druhý smrteľný útok na novinára v EÚ za uplynulých šesť mesiacov po zavraždení novinárky Daphne Caruany Galiziovej 16. októbra 2017 na Malte.”
Európski poslanci v návrhu uznesenia vyzývajú slovenské orgány, aby využili všetky potrebné zdroje na to, aby zabezpečili úplné, dôsledné a nezávislé vyšetrenie vrážd a Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, ktoré zodpovedných páchateľov privedie pred spravodlivosť a vítajú zámer slovenských orgánov v priebehu vyšetrovania v plnej miere spolupracovať s medzinárodnými orgánmi presadzovania práva a talianskym riaditeľstvom pre vyšetrovania súvisiace s mafiou (DIA).
“EP dôrazne odporúča vytvorenie spoločného vyšetrovacieho tímu pod spoločným vedením Europolu a umožnenie neobmedzeného prístupu k vyšetrovaciemu spisu.” Zároveň vyzýva slovenského generálneho prokurátora, aby opätovne preskúmal trestné oznámenie, ktoré predložil Ján Kuciak po hrozbách namierených proti nemu, a aby preskúmal správy o tom, že unikli osobné informácie potom, ako Ján Kuciak podal slovenský orgánom viaceré žiadosti o poskytnutie informácií.
V bode 5. návrhu uznesenia EP “nalieha na slovenské orgány, aby zabezpečili ochranu investigatívnych novinárov pred akoukoľvek formou zastrašovania, ohovárania, hrozieb alebo fyzických útokov, a aby prijali účinné opatrenia na ochranu tých, ktorí využívajú svoje právo na slobodu prejavu, proti útokom, ktorých cieľom je umlčať ich.”
Parlament taktiež uznáva kľúčovú úlohu, ktorú investigatívni novinári môžu zohrávať ako strážcovia demokracie a právneho štátu; odsudzuje urážlivé poznámky politikov EÚ namierené voči novinárom; konštatuje, že najvyššia úroveň ochrany investigatívnych novinárov a oznamovateľov je v životnom záujme spoločnosti ako celku; nabáda Komisiu i členské štáty, aby predložili legislatívne alebo nelegislatívne návrhy na ochranu novinárov v EÚ, ktorí sú pravidelne predmetom žalôb určených na cenzúru ich práce alebo ich zastrašovanie, vrátane celoeurópskych pravidiel anti-SLAPP (Strategic Lawsuit Against Public Participation – strategická žaloba proti verejnej účasti ).
EP sa zasadzuje aj o priamu finančnú podporu pre novinárov. “Vyzýva Komisiu, aby vytvorila stály systém finančnej podpory vrátane príslušného rozpočtu, prerozdelením existujúcich zdrojov na podporu nezávislej investigatívnej žurnalistiky. Taktiež kritizuje súčasný slovenský mediálny trh. “EP konštatuje, že správa o pluralizme v médiách za rok 2016, ktorú vypracovalo Centrum pre pluralitu a slobodu médií (CMPF), zistila stredné až vysoké riziko horizontálnej koncentrácie vlastníctva médií v Slovenskej republike; domnieva sa, že pluralita médií je vo viacerých členských štátoch ohrozená kontrolu médií zo strany politických orgánov alebo jednotlivcov alebo určitých obchodných organizácií; zdôrazňuje, že podľa všeobecnej zásady by vlády nemali zneužívať svoje postavenie ovplyvňovaním médií; odporúča zahrnutie podrobnejších informácií o vlastníctve médií do ročného monitorovania plurality médií.”
V uznesení sa hovorí aj zneužívaní prostriedkov EÚ v oblasti poľnohospodárstva. Parlament je znepokojený obvineniami z korupcie, zo zneužívania finančných prostriedkov EÚ, zneužívania právomoci a konfliktov záujmov v Slovenskej republike, ktoré by mohli spôsobiť zhoršenie stavu demokracie; vyzýva slovenské orgány dohľad a súdne orgány a Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF), aby vyšetrili všetky údajné nezrovnalosti a podvody, a to aj kolotočové podvody s DPH a tie, ktoré sa vzťahujú na Európsky poľnohospodársky fond pre rozvoj vidieka (EPFRV) a ostatné štrukturálne fondy.
Okrem slobody tlače a podvodov z agrodotáciami vidí EP problém aj v slovenskom súdnictve a prokuratúre: “Vyjadruje znepokojenie nad zisteniami uvedenými v správe, ktorú vypracoval jeho Výbor pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci a Výbor pre kontrolu rozpočtu v nadväznosti na vyšetrovaciu misiu na Slovensku, v ktorej sa uvádza, že výber najvyšších prokurátorov sa považuje za vysoko spolitizovaný a že existuje viacero obvinení z korupcie vysokopostavených úradníkov, ktoré nevyústili do riadneho vyšetrovania; vyzýva slovenské orgány, aby posilnili nestrannosť orgánov presadzovania práva.”
 
Blaha hovorí o očierňovaní Slovenska
Ľuboš Blaha, ktorý je šéfom Výboru Národnej rady pre európske záležitosti, k návrhu uznesenia uviedol, že “rezolúcia proti Slovensku, ktorú pripravili Sulík, Škripek, Štefanec a ďalší naši pravičiari, je spolitizovaná. Je hanba, že Sulík a spol. sa podieľajú na očierňovaní Slovenska v Európe. Zneužívajú vraždu dvoch mladých ľudí, aby hádzali špinu na vlastný štát. Myslia si, že si politicky pomôžu, ale pritom iba škodia Slovensku, pretože tu nikto nerieši, kto aktuálne vládne a kto je aktuálne v opozícii – pre nich je to Slovensko, na ktoré kydajú vlastní politici,” napísal Blaha v statuse na scoiálnej sieti.

Ešteže máme v Európskom parlamente ľavicových priateľov, ako je Kača Konečná, česká poslankyňa za KSČM, ktorú poznám dlhé roky a veľmi si ju vážim. Katka nás bráni a odmieta, aby niekto zo Slovenska robil mafiánsky štát. Ďakujem Katke aj ďalším politikom z ľavicovej frakcie za to, že sme presadili do rezolúcie o Slovensku mnoho zmien, pretože pôvodný návrh pravicových frakcií bola čistá špina. Rezolúcia EP je však stále plná lží o Slovensku, na ktoré som včera vo svojom prejave podrobne upozorňoval. Odporúčal som kolegom z GUE/NGL, aby za ňu nehlasovali.
Cítim, že medzi ľavičiarmi máme podporu. Ale väčšinu v Európskom parlamente majú neoliberáli, ktorí si do Slovenska potrebujú kopnúť, aby poslúžili slovenskej opozícii. Je choré, že kvôli moci naši opoziční politici neváhajú obetovať dobré meno Slovenska. Verím, že si to ľudia na Slovensku budú pamätať.
Bojujem za Slovensko, ako len viem. Dnes musí zapnúť každý, musíme byť aktívni na všetkých frontoch. Pozdravujem zo Štrasburgu, priatelia!

 

 
Príspevok EP hlasuje o uznesení týkajúcom sa Kuciaka, novinárov, agrodotácii a slovenskej justície. Očierňovanie Slovenska opozičnými politikmi zobrazený najskôr Hlavné správy.