Paríž 27. marca 2018 (HSP/Foto:TASR-Ludovic Marin, Pool via AP)
 
Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyhlásil, že anglický jazyk je v Bruseli príliš dominantný. A keďže Veľká Británia opúšťa EÚ, prezident prišiel s nápadom, aby sa najpoužívanejším jazykom v Európskej Únií stala francúzština. Informoval Daily Express.

Na snímke francúzsky prezident Emmanuel Macron

„Dnešná situácia je trochu paradoxná. Nadradenosť angličtiny nie je nevyhnutná. Je na nás, aby sme nastavili nejaké pravidlá a spraviť francúzštinu jazykom, s ktorým budú mať ľudia prístup k väčším možnostiam,“ vyhlásil súčasný francúzsky prezident.
Ďalej vyhlásil, že nie je proti používaniu anglického jazyka, ale jeho ideou je podporiť mnohojazyčnosť v Európskej únii.
Myšlienka francúzštiny ako dominantného jazyka začala plánom minutia stovky miliónov eur na podporu francúzskeho jazyka v afrických krajinách s najvyšším rastom obyvateľov. Macron však musel čeliť veľkej kritike, nakoľko mu je vyčítané, že sa snaží nahradiť domorodú kultúru tou francúzskou.
Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker má tiež na Macronov plán iný názor: „Angličtina sa stala každodenným pracovným jazykom vo všetkých inštitúciách EÚ. Brexit toto nijako nezmení.“
Branislav Zaujec
 
Príspevok Emmanuel Macron chce urobiť z francúzštiny európsky jazyk číslo jeden zobrazený najskôr Hlavné správy.