Belehrad 31. októbra 2018 (HSP/Foto: SITA/AP/Invision-Joel C Ryan/)
 
Svetoznámy filmový režisér Emir Kusturica vyjadril pochybnosti, že Bosna a Hercegovina sa v blízkej budúcnosti rozpadne. Podľa neho, bude novozvolený člen bosnianskeho predsedníctva Milorad Dodik presadzovať politiku stabilizácie medzietnického napätia spolu so zabezpečením záujmov Republiky srbskej

Na snímke Emir Kusturica

„K rozpadu Bosny a Hercegoviny nedôjde. Nezodpovedá to záujmom Banje Luky, ktorá je najčastejšie obvinená z takýchto úmyslov,“ povedal Kusturica v rozhovore pre belehradskú rozhlasovú stanicu v relácii Sedmica. Podľa neho, Milorad Dodik a jeho priaznivci získali presvedčivé víťazstvo vo voľbách v Republike srbskej a Bosne a Hercegovine, pričom sa zamerali na politiku stabilizácie medzietnického napätia v štáte spolu so zabezpečením záujmov Republiky srbskej. „S takým programom Dodik sa chystá do Sarajeva,“ podčiarkol.
Kusturica je presvedčený, že myšlienka vymedziť územie medzi Srbskom a Kosovom je odsúdená na neúspech, pretože Belehradu „budú vždy klasť počiatočnú podmienku – uznanie Pristiny za plnohodnotného člena OSN“. Tiež poznamenal, že Srbsko platí vysokú cenu kvôli svojej politike „aj Západ, aj Východ“. „Keby som bol pri moci, hneď by som preorientoval srbské hospodárstvo na Euroázijskú hospodársku úniu, keďže Srbsko je už aj tak Európa,“ povedal hudobník.
Pripomeňme si, že 7. októbra sa uskutočnili všeobecné voľby v Bosne a Hercegovine. Občania volili členov predsedníctva krajiny, ktoré tvoria Srb, Bosniak a Chorvát, poslancov Parlamentného zhromaždenia, legislatívneho zhromaždenia dvoch subjektov – Federácia Bosny a Hercegoviny a Republika srpska, kantónov Bosny a Hercegoviny, prezidenta a dvoch  viceprezidentov Republiky srbskej.
Výsledkom bolo, že kandidáti z Únie nezávislých sociálnych demokratov Milorad Dodik a Zelka Zvijanović predstihli svojich protivníkov v boji o posty srbského člena prezidia Bosny a Hercegoviny a prezidenta Republiky srbskej.
V tejto súvislosti mnohí balkánski analytici uviedli, že Rusko výrazne posilňuje svoju pozíciu na Balkáne. Dôkazom podľa nich bolo, že bezprostredne po voľbách Dodik uviedol, že Bosna a Hercegovina si zachová vojenskú neutralitu, posilní a upevní spoluprácu s Ruskom a v budúcnosti si zváži otázku uznania Krymu ako ruského územia. Politik tiež vyjadril svoj zámer vymenovať svetoznámeho režiséra Emira Kusturicu za svojho poradcu.
Eugen Rusnák
Príspevok Emir Kusturica: „Bosna a Hercegovina sa nerozpadne. Milorad Dodik dokáže stabilizovať situáciu“ zobrazený najskôr Hlavné správy.