Vatikán/Washington 26. augusta 2018 (HSP/kath.net/pl/TASR/Foto: Edward Pentin) AKTUALIZOVANÉ
 
Veľmi vážne obvinenia voči pápežovi Františkovi ako aj výzvu, aby odstúpil, vyslovil arcibiskup Carlo Maria Viganò, ktorý bol v r. 2011-2016 nunciom vo Washingtone D.C. Bývalý pápežský  nuncius, arcibiskup Carlo Maria Viganò publikoval 11-stranový dokument, v ktorom tvrdí, že pápež František o sexuálnom zneužívaní kardinálom McCarrickom vedel, a dokonca mu mal zrušiť sankcie, ktoré nariadil ešte pápež Benedikt XVI. (Benedikt XVI. žiadal, aby sa McCarrick stiahol do úzadia, odsťahoval z kňazského seminára, keďže mal obťažovať aj seminaristov, a aby necelebroval verejne svätú omšu, verejne nekázal ani nevycestoval ako kardinál medzi ostatných veriacich) a následne ho vymenoval za svojho dôverného poradcu. Postih kardinálovi uložil pápež František až po tom, čo bol škandál kardinála medializovaný. Kríza v Cirkvi spojená s kardinálom McCarrickom je však len špičkou ľadovca a slová Benedikta XIV. “modlite sa, aby som zo strachu neušiel pred vlkmi”, ktoré predniesol po zvolení za pápeža počas inauguračnej omše 24. apríla 2005, tak dávajú nový zmysel 

Na snímke bývalý pápežský nuncius, arcibiskup Carlo Maria Viganò

 
McCarricka pápež Franžišek 20. júna uvoľnil z kňazských funkcií v dôsledku vyšetrovania súvisiaceho s obťažovaním chlapca v New Yorku spred 40 rokov. Obeť mala vtedy 11 rokov a tvrdí, že zneužívanie pokračovalo aj počas nasledujúcich dvoch desaťročí. McCarrick to však popieral. Ako sa ukázalo, medzi chlapcami, ktorých údajne zneužíval, je aj dieťa, ktoré pokrstil ako prvé po svojej kňazskej vysviacke. McCarrick je obvinený aj zo sexuálneho obťažovania ďalších chlapcov a seminaristov, ktoré trvalo donedávna.
V júli tohto roku pápež prijal McCarrickovu rezignáciu a nariadil mu “žiť v modlitbe a pokání”. Okrem toho má zákaz akéhokoľvek verejného vystupovania a musí zostať v dome, ktorý mu cirkev určila. Zatiaľ nie je známe, kedy sa začne cirkevný súd s bývalým kardinálom.
Arcibiskup Viganò informuje, že pápeža Františka o sankciách zo strany pápeža Benedikta XVI. voči McCarrickovi už v r. 2013 osobne informoval. Napriek tomu pápež František sankcie voči kardinálovi znova zrušil a naopak, McCarricka povýšil na svojho blízkeho poradcu [„trusted councelor“]. Osemdesiatosemročný McCarrick bol jedným z najvyššie postavených predstaviteľov katolíckej cirkvi v USA a radil pápežovi Františkovi, ktorých nových biskupov má vymenovať. Preto skutočnosť, že pôsobil aktívne vo funkcii aj napriek Benediktovej požiadavke stiahnuť ho, má ďalekosiahle dôsledky.
Podľa údajov arcibiskupa Vigana práve kardinál McCarrick, bývalý arcibiskup Washingtonu D.C., poradil pápežovi celý rad menovaní liberálnych biskupov v USA. Bývalý nuncius pritom uviedol explicitne mená aspoň dvoch kardinálov: Blase Cupich/Chicago a Joseph Tobin/Newark.
Ďokument okrem toho prináša ďalšie závažné informácie:
Kardinál Tarcisio Bertone, štátny sekretár vtedajšieho pápeža Benedikta XVI. “notoricky schvaľoval uvádzanie homosexuálnych prelátov do dôležitých cirkevných funkcií”. Kardinál Pietro Parolin súčasný sekretár Vatikánu, ktorý bol doteraz favorizovaným nástupcom pápeža Františka, taktiež kryl sexuálne škandály kardinála McCarricka. Okrem toho Parolin nariadil, aby diecézu v San Diegu (Kalifornia) dostal do rúk extrémne ľavicový biskup Rober McElroy. Ďalej, ako dokument uvádza, pápež František mal varovať vtedajšieho nuncia Vigana, že v USA nechce bikupov ako má Philadelphia arcibiskupa Charlesa Chaputa: “Nesmú byť pravicovo orientovaní ako arcibiskup Philadelphie”, cituje dokument slová pápeža.
Ďalej bývalý nuncius píše v nezvyčajnom vyhlásení doslova:
„František zneužíva moc, ktorú Kristus dal Petrovi na posilnenie jeho bratov. Namiesto toho on [František] medzi svojimi bratmi svojím konaním spôsobil rozkol, uviedol ich do omylu a vlkov pozval, aby ovečky z Kristovho stáda naďalej trhali.
V tejto, pre všeobecnú Cirkev dramatickej chvíli musí priznať svoje chyby. Musí dodržať ním hlásané zásady nulovej tolerancie a pápež musí byť dobrým príkladom pre kardinálov a biskupov, ktorí zneužívania McCarricka kryli a spolu s nimi má odstúpiť.“
List arcibiskupa Vigana v nedeľu zverejnili portály Catholic Register a LifeSiteNews.
List bol publikovaný v čase, keď je pápež František, ktorého sa kauza tiež týka, na návšteve v Írsku, uviedla agentúra AP.
Spravodajcovia britskej BBC kritiku nazývajú “ďalším koordinovaným útokom tradicionalistov” v rámci katolíckej cirkvi proti Františkovi.
 
Chcem mať pred Bohom čisté svedomie
Viganò pre lifesitenews uviedol, že hlavným dôvodom, prečo vyšiel s týmto dokumentom, je súčasná tragická situácia v Cirkvi, ktorú možno napraviť jedine pravdou vo svojej plnosti. “Robím to, aby sa už ukončilo utrpenie obetí, a aby sa zabránilo novým obetiam a pre záchranu Cirkvi. Jedine pravda ju oslobodí”.
Druhým dôvodom, prečo vyšiel s týmto odhalením, je “konať na základe mojich povinností biskupa všeobecnej Cirkvi tak, aby to bolo v súlade s mojím svedomím vo vzťahu k Bohu. Som už starý muž, a chcem sa pred Boha postaviť s čistým svedomím”.
Na otázku, či sa neobáva kritiky, ktorá by mohla naznačiť, že porušil pápežské tajomstvo, ktorá by mohla z tohto odhalenia vyvstáť, odpovedal: “Tajomstvá v Cirkvi, aj tie pápežské, nemajú byť tabu. Sú nástrojmi na ochranu a ochranu jej detí pred nepriateľmi. Tajomstvá však nesmú byť využívané na konšpirácie”.
“Boží ľud má právo poznať plnú pravdu aj o svojich pastieroch”, povedal. “Ľudia právo byť vedený dobrými pastiermi. A aby im verili, a milovali ich, musia ich poznať vo všetkej otvorenosti a transparetnosti. Kňaz by mal byť svetlom na svieci všade, a pre všetkých.”
11-stranový dokument emeritného nuncia si môžete v angličtine prečítať tu:
TESTIMONY of His Excellency Carlo Maria Viganò, Titular Archbishop of Ulpiana, Apostolic Nuncio by edwardpentin on Scribd

 
 
Príspevok Emeritný nuncius pre USA vyzýva pápeža Františka, aby rezignoval: “Svojím konaním pozval do stáda vlkov, aby trhali ovečky” zobrazený najskôr Hlavné správy.