Washington/Praha/Bratislava 1. júna 2019 (HSP/Sputnik.cz/Foto:SITA/AP-John Raoux)

Satelity Starlink od spoločnosť SpaceX navždy zmení oblohu pre všetkých na celej planéte. Vďaka nim bude zložité sledovať vesmír, a to nielen v optickom spektre, hovoria českí a slovenskí experti

Na snímke Elon Musk

“Môžeme sa rozlúčiť s romantickými súmrakmi, kde sa na oblohe postupne objavujú hviezdy, nebo bude skôr pripomínať akési riedke svetelné diaľnice s pomerne pravidelnými počtami zábleskov umelých “svetlušiek” prelietajúcich od jedného obzoru k druhému. Či, ak chcete: futuristické kozmické stanice,” myslí si astronóm Petr Horálek. Jeho text publikoval portál Českej televízie.

Horálek si ďalej myslí, že najväčšie problémy bude nová satelitná sieť spôsobovať astronómom, ktorí vykonávajú svoje pozorovania v rádiovom odbore. To je veľmi dôležité pre poznávanie vesmíru, pretože táto časť elektromagnetického žiarenia ľudstvu pomáha mapovať vesmír aj tam, kde je v iných odboroch spektra prakticky nepriehľadný.

Astronóm si ďalej myslí, že satelity budú komplikovať fotografovanie hmlistých objektov vo vesmíre z toho dôvodu, že družice budú častejšie lietať cez pozorované oblasti.

K novým satelitom sa vyjadril tiež Jiří Šilha z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave.

“Už vypustenie prvých 60 satelitov ukázalo, že ide o veľmi jasné objekty, a to aj pre človeka, ktorý ich pozoruje voľným okom. Tento pohľad bol veľmi neobvyklý, takmer fascinujúci, ale zároveň desivý. Bol to krátky náznak toho, ako by naše obloha mohla začať vyzerať v období troch až piatich rokov,” vyhlásil Šilha pre Hospodárske noviny.

Starlink je satelitný systém, ktorý pripravuje spoločnosť SpaceX. Uvádza sa, že by mal zahŕňať celkom 12 tisíc družíc. Tie podľa informácií budú poskytovať širokopásmové pripojenie k internetu (satelitný internet). Všetko by malo byť dokončené do roku 2027.

V súčasnej dobe sa na obežnej dráhe okolo Zeme nachádza celkom 5162 objektov, z ktorých fungujú asi dvetisíc. V rámci projektu Starlink má byť pritom vypustiť až 12 000 satelitov. Ľudia už nebudú môcť zo Zeme pozorovať reliktné žiarenie alebo signály pochádzajúce zo vznikajúcich hviezd.

Väčšina satelitov bude umiestnená v oblasti s vysokou koncentráciou vesmírneho odpadu. Pokiaľ budú plány SpaceX plne realizované, potom sa tu počas niekoľkých rokov počet objektov zvýši až o 40%. Ide o naozaj prudký nárast, keďže súčasná masa vesmírneho odpadu sa nahromadila počas posledných šesťdesiatich rokov.

Majiteľom SpaceX je americký podnikateľ Elon Musk, vynálezca, inžinier a filantrop. Má juhoafrické, kanadské a americké občianstvo. Bol spoluvlastníkom internetového platobného systému PayPal a okrem iného založil kozmickú spoločnosť SpaceX. Rovnako tak v súčasnosti vedie automobilku Tesla Inc., kde pôsobí na pozícii výkonného obchodného riaditeľa.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj