Bratislava 27. novembra 2018 (SITA/HSP/Foto:TASR-Branislav Račko)
 
Celkovo 62 vojakov z elitného 5. pluku špeciálneho určenia v Žiline v týchto dňoch podstupuje certifikáciu, ktorej cieľom je potvrdiť ich spôsobilosti pre potreby Síl veľmi rýchlej reakcie NATO (Very High Readiness Joint Task Force) pre rok 2020

Ilustračné foto

Súčasťou hodnotenia je cvičenie SAMSON 2018, ktorého cieľom je preveriť schopnosti z oblasti plánovania špeciálnych operácií na taktickej úrovni, velenia a riadenia, ako aj kontroly nasadených komunikačných a informačných systémov. Cvičenie a zároveň certifikačný proces bude prebiehať na pôde 5. pluku špeciálneho určenia v Žiline a Centra výcviku Lesť do 4. decembra 2018. Informovala o tom hovorkyňa ministerstva obrany Danka Capáková.
Získaním certifikácie jednotky 5. pluku špeciálneho určenia pre Sily veľmi rýchlej reakcie NATO by Slovensko zároveň mohlo už po druhýkrát posilniť aj Reakčné sily NATO (NATO Response Forces). Na procese certifikácie participujú slovenské vzdušné sily, úrad hlavného lekára, Vojenská polícia a monitoruje ho dvojčlenný tým z Veliteľstva špeciálnych operácii NATO.
 
Príspevok Elitný 5. pluk podstupuje certifikáciu pre Sily veľmi rýchlej reakcie NATO zobrazený najskôr Hlavné správy.