Varšava 9. júla 2019 (HSP/RT/Foto:SITA/AP-Francisco Seco)

Vo Veľkej Británii po brexite zavedú elektronické cestovné pasy s novým dizajnom, ktoré budú namiesto tmavočervenej farby v modrom prevedení a budú sa vyrábať v Poľsku.

Ilustračné foto

Vláda Spojeného kráľovstva pomerne nečakane udelila francúzsko-holandskej spoločnosti Gemalto kontrakt na výrobu cestovných pasov s čipom za približne 260 miliónov libier. Paradoxné je, že po tom, ako krajina opustí EÚ budú jej pasy vo veľmi podobnej farbe, aká je charakteristická práve pre úniu.

Uvedená spoločnosť má výrobné linky na rôznych miestach, vrátane novej veľkej a továrne v poľskom Tczewe, v ktorej by sa mala začať výroba na jeseň tohto roka.

Spoločnosť tvrdí, že z nového britského pasu urobí jeden z najmodernejších biometrických dokumentov, ktorý bude obsahovať nové bezpečnostné prvky z inovatívnych materiálov. Osobné údaje držiteľa budú duplikované na elektronickom mikroprocesore vloženom v cestovnom pase, chránenom viacerými bezpečnými prvkami.

“Špičkové bezpečnostné funkcie zahŕňajú aj použitie polykarbonátu na výrobu pasovej dátovej stránky, ktorá obsahuje biografické detaily držiteľa,” tvrdí Gemalto a dodáva, že transparentný materiál, ktorý sa tiež používa na výrobu nepriestrelného skla, bol vybraný kvôli flexibilite a trvanlivosti.

Hoci sa časti pasov budú vyrábať v rôznych krajinách, osobné údaje občanov sa majú spracúvať výlučne v Spojenom kráľovstve

Napriek zdanlivým výhodám nového kontraktu sa výroba pasov v zahraničí stretla aj s určitým odporom. Napríklad britskú spoločnosť De La Rue, ktorá vyrábala pasy pred spoločnosťou Gemalto, utrpela vážne straty a musel prepustiť približne 170 zamestnancov. Firma dokonca oznámila, že zvažovala odvolanie proti rozhodnutiu vlády, ale nakoniec sa proti nemu rozhodla neodvolať.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj