Bratislava 17. augusta (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)
 
Zdravotná dokumentácia pacienta v elektronickej podobe, teda elektronická zdravotná knižka (EZK), má pomôcť odhaliť nezrovnalosti v zdravotnej dokumentácii, napríklad aj to, či sa pacient naozaj podrobil zdravotnej prehliadke alebo mu bola vykázaná len fiktívne. Informoval o tom generálny riaditeľ Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Peter Blaškovitš.

Na snímke generálny riaditeľ Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Peter Blaškovitš

“EZK obsahuje záznamy pacienta vytvorené zdravotníckymi pracovníkmi, ako aj údaje z účtu poistenca a vlastné záznamy pacienta. Každý pokus o prístup či poskytnutie údajov v EZK sa zaznamenáva,” vysvetlil Blaškovitš. Pri odhaleniach podvodov s fiktívnymi prehliadkami pomohli aj podnety od poistencov, ktorí si všimli vyšetrenia, ktoré v skutočnosti neabsolvovali. Preto si odborníci myslia, že jednoduchší prístup pacienta k informáciám o ich zdravotnom stave, ktoré e-zdravie ponúka, uľahčí odhaľovanie podvodov.
Podľa NCZI aj aktuálny prípad odhalenia fiktívnych preventívnych prehliadok potvrdzuje dôležitosť elektronizácie zdravotníctva. Tá je spustená od januára. Vďaka takzvanému e-zdraviu lekári vytvorili už 5,7 milióna záznamov z vyšetrení a predpísali vyše 21 miliónov e-receptov.
 
Príspevok Elektronická zdravotná knižka môže odhaliť fiktívne zdravotné prehliadky zobrazený najskôr Hlavné správy.