Bratislava 3. septembra 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Claude Paris)

Elektráreň pri Badíne v okrese Banská Bystrica za šesť rokov svojho pôsobenia vyprodukovala vďaka zhodnocovaniu odpadu už viac ako 362 tisíc megawatthodín (MWh) elektriny. V elektrárni pritom spracovali vyše 202-tisíc ton rôzneho biologicky rozložiteľného odpadu

Ilustračné foto

Pre agentúru SITA to uviedol manažment samotnej elektrárne. V minulom roku vyrobila elektráreň vďaka odpadu takmer 55-tisíc MWh elektriny a spracovala necelých 30-tisíc ton rôzneho biologicky rozložiteľného odpadu.

Elektráreň pri Badíne patrí medzi obnoviteľné zdroje energií. „Výroba funguje ekologicky nezávadným procesom, keď biologicky rozložiteľné odpady a biomasu z okolia aeróbnym fermentovaním meníme na certifikované biopalivo. Práve z neho potom vyprodukujeme elektrickú energiu,” uviedol manažment, ktorý pozitívne hodnotí najmä technickú stránku projektu. “Je vybudovaná z najnovších dostupných technológií na špičkovej európskej úrovni,“ dodali manažéri. Elektráreň pozostáva z kompostárne a elektrárne.

Unikátnosť projektu v Badíne spočíva podľa manažérov v zhodnocovaní biologicky rozložiteľných odpadov a biomasy v kompostárni riadenou aeróbnou fermentáciou. “Čo sa týka budúcnosti ďalších podobných projektov na Slovensku, výroba elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov je trend, ktorý sa zavádza v celej Európskej únii,” uviedli manažéri, ktorí pritom poukazujú na fakt, že obnoviteľné zdroje energie sú ekologické a sú šetrné k životnému prostrediu. “Vzhľadom na túto skutočnosť sme presvedčení, že podobných projektov bude pribúdať,” konštatovali manažéri.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj