Paríž 17. augusta 2018 (HSP/RT/Foto: Screenshot YouTube)
 
Francúzske hlavné mesto si chce poradiť s verejným znečisťovaním aj zavedením mnohých pisoárov na miesta, ktoré často navštevuje verejnosť. No nie všetci sú spokojní s týmto krokom

Zriadený verejný pisoár v Paríži

Parížske úrady dali zaviesť verejné pisoáre známe ako uritrottoirs, ktoré sú v podstate toaletami na “malú potrebu” namontované na vrchole červených kvetinových boxov. V nich sa nachádza slama, ktorá zníži zápach a ako odpad môže byť potom použitá na hnojenie rastlín.
Ide o známe miesta ako Henri Frenay, námestie Tina Rossiho, Ille Saint-Louis a Boulevard de Clichy. Myšlienka zriadiť takéto boxy pochádza z Faltazi, ekologickej dizajnérskej spoločnosti so sídlom v Nantes.
Hoci pisoáre môžu pomôcť v prípade “potreby” a obmedziť neškodné návyky, viacerí ľudia na sociálnych médiách vyjadrili svoje znepokojenie alebo sa pobavili nad takýmto nápadom.
Bývalá šéfka zamestnávateľského zväzu MEDEF Laurence Parisotová opísala pokus ako “elegantnú blbosť”.

“Naozaj musíte mať veľký problém s prostatou, aby ste sa tam rozhodli uvoľniť,” uviedol iný človek, ktorý sa zaoberal pisoárom umiestneným na dosť rušnom mieste turistami vyhľadávaného Boulevard de Clichy.

Pre Francoisa Giordana je tu nedomyslený nedostatok zariadení na umývanie rúk či riziko nedôstojného vystavovania sa.

Starosta 4. parížskeho okresu Ariel Weil bránil iniciatívu, ktorá vychádza z toho, že ľudia svojou “potrebou” znečisťujú okolie, aj keď sa zriadilo 34 prenosných toaliet a 425 umyvárok, z ktorých 150 je dostupných neustále počas dňa aj noci.

 
Príspevok “Elegantná blbosť?” Parížske verejné pisoáre vyvolávajú rôzne reakcie zobrazený najskôr Hlavné správy.