Madrid 24. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Emilio Morenatti)

Džihádisti z tzv. Islamského štátu zverejnili dnes prostredníctvom sociálnych sietí po prvý raz videozáznam v španielskom jazyku, v ktorom pohrozili realizáciou ďalších teroristických útokov v Španielsku. Informáciu sprostredkoval mienkotvorný denník El País vo svojom internetovom vydaní.
Na snímke sviečky horia za obete útoku

Obaja džihádisti vystupujúci vo videozázname hovoria španielsky s arabským prízvukom.
Jeden z nich hovorí o tom, že so súhlasom Alaha sa al-Andalus opäť stane tým, čím býval – krajinou kalifátu. Al-Andalus je arabský názov Pyrenejského polostrova, využíva sa však aj na popis území polostrova, ktoré boli v období rokov 711-1492 v rukách moslimov.
Muž vyzýva k džihádu všade tam, kde sa stúpenci IS nachádzajú. Súčasne španielskym kresťanom pripomína preliatu moslimskú krv z obdobia španielskej inkvizície a vyhráža sa pomstou za masaker vykonaný podľa jeho slov na IS.
Policajné zdroje džihádistu Abú Laisa al-Kurdubího (Abú Laisa “el Cordobésa”), ako znie meno džihádistu z videozáznamu, identifikovali ako Muhammada Yacina Ahrama Péreza, 22-ročného rodáka zo španielskej Cordoby. Jeho 42-ročný marocký otec je aktuálne za mrežami v marockom meste Tanger v súvislosti s aktívnou propagáciou radikálneho džihádu, jeho matkou je 41-ročná Španielka – dcéra z katolíckej rodiny.
Druhý maskovaný muž z videozáznamu – Abú Salmán al-Andalusa (Abú Salmán el Andaluz) hovorí: “Nech Alah prijme obeť našich bratov v Barcelone. Naša vojna s vami potrvá až do konca sveta.”
Skupina Islamský štát sa prihlásila k teroristickému útoku z Barcelony i pokusu o útok v Cambrilse, ktoré si vyžiadali 15 obetí a desiatky zranených.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.