Bogota 12. októbra 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Dolores Ochoa)

Ekvádorský prezident Lenín Moreno vyzval v piatok vodcov pôvodných obyvateľov krajiny na priame rokovania. V uliciach Quita pritom pokračujú protivládne protesty, informovala v sobotu agentúra DPA

Na snímke ekvádorský prezident Lenín Moreno

Moreno chce s vodcami demonštrantov rokovať o rozhodnutí vlády, ktorá chce po 40 rokoch zrušil dotácie na pohonné hmoty. Práve toto rozhodnutie pred deviatimi rokmi vyvolalo vlnu pouličných protestov.

Tieto pouličné protesty v piatok v Quite prerástli do potýčok so zasahujúcou políciou, do ktorej príslušníkov demonštranti hádzali kamene. Okrem toho demonštranti podpaľovali pneumatiky a spúšťali ich ulicami smerom ku kordónom policajtov.

Polícia použila na rozohnanie davu slzotvorný plyn. Podľa DPA policajti boli nútení zasiahnuť proti demonštrantom aj pre to, aby im zabránili preniknúť do budovy parlamentu. V starom meste Quita došlo k rabovaniu v obchodoch.

Demonštranti medzičasom prepustili na slobodu desiatich policajtov a asi 30 novinárov, ktorých zadržiavali od štvrtka. Pred tým však policajtov donútili niesť rakvu s telom jedného z lídrov pôvodných obyvateľov. Inocencio Tucumbi zomrel po tom, ako mu hlavu zasiahol granát so slzotvorným plynom.

Zrušením dotácií na pohonné hmoty po 40 rokoch sa ich ceny viac ako zdvojnásobia. Ekvádorská vláda však tvrdí, že vďaka tomu a daňovej reforme by mohla ušetriť miliardy dolárov. Zrušenie dotácií je zároveň súčasťou balíka úsporných opatrení, na ktorých implementácii sa Ekvádor dohodol s Medzinárodným menovým fondom (MMF).

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj