Londýn 15. októbra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Kirsty Wigglesworth)
 
Ekvádor čiastočne obnovil prístup na internet zakladateľovi organizácie WikiLeaks Julianovi Assangeovi, ktorý sa už viac ako šesť rokov ukrýva na ekvádorskom veľvyslanectve v britskej metropole Londýn. Informovala o tom agentúra Reuters

Na snímke Julian Assange

K obnoveniu prístupu na internet pre Assangea prišlo šesť mesiacov po tom, čo mu ekvádorská ambasáda obmedzila možnosť komunikovať s vonkajším svetom, keď Assange na sociálnych sieťach diskutoval o otázkach, ktoré mohli ohroziť diplomatické vzťahy Ekvádoru s inými krajinami.
“Ekvádor ukončil izoláciu @JulianAssange,” uviedla na Twitteri spoločnosť Wikileaks. Zmenu potvrdil aj Assangeov právnik Greg Barns, ktorý ju označil za “vítanú udalosť”.
“Hlavný problém – teda záväzok Británie, aby dala prísľub, že Assange nebude vydaný do Spojených štátov – však zostáva nevyriešený,” dodal Barns.
Spoločnosť WikiLeaks nedávno oznámila, že jej šéfredaktorom sa stal Assangeov dlhoročný spolupracovník Kristin Hrafnsson.
Assange sa ešte pred šiestimi rokmi ukryl na ekvádorskom veľvyslanectve v Londýne, keďže mu vtedy hrozilo vydanie na stíhanie do Švédska v súvislosti s údajným znásilnením. Aktivista a publicista austrálskeho pôvodu, ktorý sa preslávil zverejňovaním amerických tajných dokumentov, sa totiž obával, že by ho následne vydali do Spojených štátov.
Zatiaľ čo Švédsko medzičasom zastavilo konanie v Assangeovom prípade, britské orgány ho chcú naďalej zatknúť pre obvinenie z porušenia podmienok kaucie.
Ekvádor v snahe vyriešiť túto patovú situáciu udelil Assangeovi občianstvo a požiadal Britániu, aby mu priznala štatút ekvádorského diplomata, ktorý by mu umožnil bezpečný odchod. Londýn však túto žiadosť zamietol.
 
Príspevok Ekvádor obnovil zakladateľovi WikiLeaks Assangeovi pripojenie na internet zobrazený najskôr Hlavné správy.