Rakúsko 19. februára 2018 (HSP/TK KBS/RV/Foto:TK KBS)

Pri príležitosti druhého výročia historického stretnutia pápeža Františka s moskovským patriarchom Kirillom v Havane 12. februára 2016, sa konala vo Viedni medzinárodná konferencia o situácií kresťanov na Blízkom východe. Stretnutie spoločne organizovali Moskovský pravoslávny patriarchát a Pápežská rada na podporu jednoty kresťanov.
Ekumenický impulz z Havany spojil sily na pomoc Blízkemu východu

Po otváracom vystúpení viedenského arcibiskupa kardinála Christopha Schönborna, ktorý definoval túto historickú udalosť ako «posolstvo pre všetkých kresťanov a ľudí dobrej vôle» sa ujal slova metropolita Volokolamska Hilarion. Vedúci úradu pre vonkajšie cirkevné vzťahy Moskovského patriarchátu predniesol správu o utrpení, ktoré postihlo v posledných rokoch kresťanské komunity v Sýrii, Iraku, Egypte, ale tiež v Nigérii, Indii, Pakistane a ďalších krajinách.
Metropolita Hilarion poukázal na veľkú spoluprácu medzi Pravoslávnou a Katolíckou cirkvou pri doručení humanitárnej pomoci a tiež pri obnove zničených domov a bohoslužobných miest. V závere svojho vystúpenia vyjadril nádej, že konferencia dá „pokračovanie impulzu danému pápežom Františkom a patriarchom Kirillom v Havane“ a že „spoločné úsilie sa odteraz stane povzbudením pre našich prenasledovaných bratov a sestry.“
Na konferencii vystúpil aj predseda Pápežskej rady na podporu jednoty kresťanov kardinál Kurt Koch, ktorý poukázal na historické míľniky budovania vzťahov medzi Katolíckou a Pravoslávnu cirkvou, spojené s mučeníctvom. Ako uviedol, citujúc slová pápeža Františka, môžeme hovoriť o „ekumenizme krvi“, pretože „pre prenasledovateľov my nie sme rozdelení, nie sme luteráni, pravoslávni, evanjelici, katolíci […] Nie. Sme jedno. Pre prenasledovateľov sme kresťania. Nezaujíma ich nič iné. Toto je ekumenizmus krvi, ktorý dnes prežívame“.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.