Washington 27. septembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Cliff Owen)
 
Medzinárodný menový fond vytýčil Ukrajine 4 podmienky získania ďalšieho úveru. Informoval o tom denník Ekonomická pravda s odkazom na vlastné zdroje

Ilustračné foto

Kyjev má teraz znovu zvýšiť ceny plynu o 23%, uskutočniť protikorupčnú reformu, schváliť vyvážený rozpočet a reorganizovať Štátny finančný úrad.
V príspevku sa hovorí, že kvôli neschopnosti splniť tieto požiadavky je Kyjev nútený dohodnúť sa s Fondom o stand-by úvere vo výške 5-6 miliárd dolárov na dobu 12-15 mesiacov.
Ekonomická pravda poukazuje na to, že MMF už nedôveruje Ukrajine, preto má byť Kyjev zrejme vyzvaný, aby najskôr splnil prevzaté záväzky.
Úverový program stand-by existuje od roku 1952. Bol vyvinutý pre prekonanie krízových situácií a problémov s platbami. Úver je zvyčajne poskytovaný na dobu 12-24 mesiacov, maximálny termín programu predstavuje 36 mesiacov.
Misia MMF pracuje v Kyjeve od 6. do 19. septembra. Štvorročný program pomocou fondu umožňuje prideliť Ukrajine 17,5 miliardy dolárov. V marci 2015 získal Kyjev prvú tranžu vo výške piatich miliárd, v auguste toho istého roku druhú tranžu 1,7 miliardy.
V rokoch 2016 a 2017 previedol MMF Ukrajine jednu tranžu na miliardu dolárov.
 
Príspevok Ekonomická pravda: MMF vytýčil Ukrajine štyri podmienky zobrazený najskôr Hlavné správy.