Ekonomická diplomacia bola v roku 2017 úspešná

Bratislava 23. mája 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Marko Erd)
 
Priority v oblasti ekonomickej diplomacie sa v roku 2017 darilo napĺňať. Vyplýva to z materiálu, ktorý v stredu schválila vláda. Ekonomická diplomacia spočívala najmä v podpore malých firiem, ktoré tvoria 99,9 percenta celkového počtu firiem, no realizujú len 30 percent slovenského vývozu.

Na snímke v pozadí zľava podpredseda vlády a minister financií Peter Kažimír (Smer-SD), predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD), podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši (Smer-SD) a podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (nominantka SNS) počas zasadnutia vlády

“Významným nástrojom ekonomickej diplomacie boli aj v roku 2017 podnikateľské misie sprevádzajúce ústavných činiteľov na ich pracovných cestách v zahraničí,” píše sa v Správe o výsledkoch ekonomickej diplomacie za rok 2017. K úspechu misií podľa správy pomohol aj fakt, že podnikatelia sa na ne od roku 2015 vyberajú podľa sektorového zamerania a nie náhodného záujmu.
Takýchto misií sa v roku 2017 uskutočnilo 14. Na Slovensko naopak prišlo päť podnikateľských misií z iných štátov. Rezort diplomacie, ktorý správu predkladá, vyzdvihuje prezidentské návštevy v USA, Mexiku, Izraeli a Chorvátsku. Tie sprevádzali podnikateľské delegácie zamerané na podporu spolupráce v oblasti vedy, výskumu, inovačného ekosystému.
Súčasťou ekonomickej diplomacie je aj podpora medzinárodného výskumu a transferu technológií. K nemu SR podľa správy prispela iniciovaním vytvorenia Virtuálneho Centra transferu technológií partnerstva Čína + 16 krajín strednej a východnej Európy (SVE) a jeho sekretariátu v Bratislave. Slovensko sa podľa správy realizovalo aj v medzinárodných ekonomických organizáciách, kde sa snažilo vytvárať optimálne podmienky pre slovenské priemyselné odvetvia.
V správe sa zdôrazňuje aj postoj krajiny voči plánovanému plynovodu Nord Stream 2, ktorý má cez Baltické more prepojiť Rusko a Nemecko. “Z pohľadu SR je kľúčovým predpokladom zachovanie ukrajinskej prepravnej trasy ako ďalší predpoklad zaistenia energetickej bezpečnosti v regióne,” píše sa v správe.
Prioritami na rok 2018 by podľa správy malo byť napríklad monitorovanie a vyhodnocovanie možných vplyvov brexitu na ekonomiku SR, hľadanie možností zapojenia podnikateľského sektora do zahraničnej rozvojovej spolupráce alebo zapojenie SR do programov a projektov Európskej vesmírnej agentúry.
 
Príspevok Ekonomická diplomacia bola v roku 2017 úspešná zobrazený najskôr Hlavné správy.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)