Moskva 25. marca 2020 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP/Mizan News Agency-Koosha Mahshid Falahi)

Globalizácia nesie hlavnú vinu na šírení nového koronavírusu, bude nasledovať hospodárska recesia a dramatické zmeny v spoločnosti po celom svete, povedal v rozhovore pre Sputnik hlavný ekonóm a riaditeľ pre investície Saxo Banku Steen Jakobsen

Ilustračné foto

Globalizácia je hlavnou príčinou nepríjemností (rýchleho šírenia vírusu), svedčí o tom rozsah cestovania po svete,“ usudzuje Jakobsen.

Svetová ekonomika upadne do recesie a v niektorých krajinách i do depresie. Znovu spustia biznis cyklus, ktorý pozastavil svetovú finančnú krízu z rokov 2007 a 2008. Po kríze sa stane ekonomika silnejšia, pretože pred ňou fungovala v problematickom režime určovaná dlhom, individualizmom a maržou,“ domnieva sa analytik.

Je presvedčený, že po kríze dôjde k rekonštruovaniu spoločnosti, pravidiel správania biznisu a spolupráce.

Pamätajte si, že všetky premeny pochádzajú z kríz. To je najrozsiahlejšia kríza, akú som za 30 rokov svojej práce videl. Prekonáme ju a budeme silnejší, je presvedčený Steen Jakobsen.

Počet nakazených v ČR

V danú chvíľu je v Česku 1289 pozitívnych prípadov nákazy koronavírusu, vyliečilo sa sedem pacientov. Česko dnes oznámilo druhú obeť epidémie. Muž, ktorý sa narodil v roku 1975 z Havířova trpel pokročilou rakovinou a zomrel na zlyhanie orgánov kvôli nádorovému ochoreniu.

V krajine v súvislosti s ochorením zaviedli isté opatrenia. Česko je teraz v núdzovom stave, platia obmedzenia pohybu a povinnosť nosiť rúško na verejných miestach. V pondelok vláda predĺžila všetky opatrenia do prvého apríla.

Na Slovensku je zatiaľ 204 nakazených. Nie sú hlásené žiadne obete na životoch. Slovensko má kapacitu vyšetriť denne 1000 ľudí. Vláda SR vyhlásila núdzový stav v zariadeniach sociálnych služieb, ako sú domovy dôchodcov. ÚVZ SR podľa Matoviča zároveň vydá opatrenie, ktorým určí špeciálne otváracie hodiny pre dôchodcov nad 65 rokov, a to vo všetkých otvorených prevádzkach, vždy len od 9.00 do 12.00 h.

Pandémia COVID-19

Úrady ČĽR 31. decembra 2019 informovali Svetovú zdravotnícku organizáciu o prípadoch neznámej pneumónie vo Wuchane v centrálnej časti krajiny (provincia Chupej). Odborníci zistili pôvodcu choroby – nový typ koronavírusu. WHO uznala epidémiu za mimoriadnu situáciu medzinárodného významu a dala chorobe oficiálne označenie COVID19. Dňa 11. marca potom generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) informoval o vyhlásení pandémie COVID19.

K dnešnému dňu sa vo svete koronavírusom nakazilo 386 951 ľudí, 16 750 pacientov na chorobu zomrelo a 102 393 sa z nej vyliečilo.

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj