Brusel 21. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Manish Swarup)

Európska komisia (EK) dnes prijala balík opatrení na boj proti financovaniu terorizmu a organizovanému zločinu. Opatrenia by mali doplniť stratégiu EÚ v tejto oblasti a predstavujú ďalší krok v budovaní takzvanej “Bezpečnostnej únie”.

Ilustračné fotoIlustračné foto

“Dnešnými návrhmi posilňujeme právne nástroje, ktoré umožňujú odrezať kriminálnikov a teroristov od finančných zdrojov. Musíme zlepšiť spoluprácu jednotlivých úradov, aby sme zastavili podozrivé finančné toky a udržali Európanov v bezpečí,” uviedol podpredseda EK Frans Timmermans.

Ďalší podpredseda EK Valdis Dombrovskis, zodpovedný za finančnú stabilitu, finančné služby a úniu kapitálových trhov, vysvetlil, že balík opatrení obsahuje aj návrh na sankcie proti zločincom a zmrazenie i konfiškáciu účtov napojených na trestnú činnosť.

Súčasťou balíka je smernica o kriminalizácii prania špinavých peňazí, ktorá poskytuje zodpovedným úradom nové právne nástroje. Definuje jednotné pravidlá pre určovanie a trestanie finančnej kriminality. Odstraňuje prekážky medzi justíciou a políciou členských štátov, čo by malo pomôcť pri vyšetrovaní a harmonizuje legislatívu Únie v tejto oblasti s medzinárodnou.

Ďalšie nariadenie sa týka kontroly veľkých finančných tokov. EK sprísňuje kontroly ľudí, ktorí vstupujú alebo opúšťajú EÚ s hotovosťou prevyšujúcou 10.000 eur. Aj pri menších sumách povoľuje úradom preverovať finančné prevody, ak panuje podozrenie, že súvisia s trestnou činnosťou a zlepšuje výmenu informácií medzi jednotlivými inštitúciami a členskými štátmi. Zároveň prehlbuje colné kontroly zásielok obsahujúcich zlato a predplatených platobných karát.

V súvislosti s financovaním terorizmu EK predstavila nariadenie, ktoré ponúka jednotný právny nástroj umožňujúci zmraziť alebo konfiškovať finančné zdroje teroristov. Nariadenie zrýchľuje celý proces a rozširuje ho aj na komplicov teroristov.

Opatrenia sú súčasťou Akčného plánu EÚ na boj proti financovaniu terorizmu, ktorý EK predstavila vo februári. Komisia v roku 2017 plánuje v rámci plánu predložiť návrh na posilnenie právomocí colných úradov.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.