Paríž 18. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Thibault Camus)

Eiffelovu vežu v Paríži dnes po piatich dňoch nepretržitého štrajku zamestnancov znovu otvorili pre verejnosť. Spoločnosť SETE, ktorá túto ikonickú dominantu prevádzkuje, totiž oznámila, že sa jej podarilo dosiahnuť dohodu s príslušnými odbormi. Vežu otvorili na poludnie

Ilustračné foto Ilustračné foto

Odbory vyzvali na štrajk minulý týždeň, pretože chceli, aby boli zamestnanci zapojení do rozhodovacieho procesu a aby spoločnosť poskytovala viac prostriedkov na údržbu pamiatky. “Turisti, ktorí zavítali do Paríža na koncoročné oslavy, si budú môcť opäť vychutnať fantastický výhľad na mesto,” uviedla SETE vo vyhlásení.

Eiffelova veža bola zatvorená od utorka, a to i vrátane výročia narodenia Gustava Eiffela, ktorého architektonické štúdio ju v roku 1889 postavilo na Marsových poliach neďaleko rieky Seina pri príležitosti konania Svetovej výstavy v Paríži. Počas jedného pracovného dňa v zimnom období ju navštívi približne 8000 turistov.

Veža, ktorá je symbolom nielen Paríža, ale i celého Francúzska, ročne priláka sedem miliónov návštevníkov, pričom 75 percent z nich tvoria zahraniční turisti. Ide o najnavštevovanejšiu pamiatku so spoplatneným prístupom na svete. Lístok pre jednu dospelú osobu na vrcholovú vyhliadkovú plošinu veže stojí 17 eur.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.