Egyptský prezidentský kandidát vyzval štátne orgány na nestrannosť

Káhira 20. januára 2018 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP- Maya Alleruzzo)

Bývalý náčelník generálneho štábu egyptských ozbrojených síl Sámí Háfiz Anán, ktorý pred týždňom oznámil, že bude kandidovať v marcových prezidentských voľbách, vyzval v sobotu štátne orgány, aby vo vzťahu ku všetkým kandidátom na post hlavy štátu zachovávali nestrannosť. Informovala o tom agentúra AP
Na snímke egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí

Vo videonahrávke zverejnenej na Facebooku Anán vyzval civilné a  vojenské inštitúcie, aby sa zdržali “protiústavného” nadŕžania úradujúcemu prezidentovi, ktorý po voľbách “bude svoj úrad možno musieť opustiť”. Anán tiež vyhlásil, že ak bude zvolený za prezidenta, bude sa usilovať “zachrániť egyptský štát” pred “nesprávnou politikou”.
Anán svoju výzvu zverejnil len niekoľko hodín po tom, čo úradujúci prezident Abdal Fattáh Sísí oznámil, že sa bude uchádzať o znovuzvolenie na ďalšie štvorročné funkčné obdobie.
Prvé kolo prezidentských volieb sa bude v Egypte konať 26.-28. marca a prípadné druhé kolo 24.-26. apríla. Ich jasným favoritom je práve Sísí, ktorý však až do piatka odmietal povedať, či bude kandidovať. Jeho najvážnejší vyzývateľ, bývalý premiér Ahmad Šafík, sa pod nátlakom vzdal kandidatúry po tom, čo ho deportovali z dobrovoľného exilu v Spojených arabských emirátoch. Okrem Sísího a Anána svoju kandidatúru ešte v novembri 2017 oznámil aj známy egyptský právnik a aktivista Chálid Alí.
Uchádzači o prezidentský úrad sa musia zaregistrovať medzi 20. a 28. januárom.
Sísí funkciu prezidenta zastáva od roku 2014 a jeho opätovnú kandidatúru minulý týždeň podporili asi dve stovky poslancov egyptského parlamentu.
Sísí ešte ako minister obrany viedol v roku 2013 zosadenie demokraticky zvoleného, no kontroverzne vnímaného islamistického prezidenta Muhammada Mursího. Egyptské úrady odvtedy realizujú rozsiahle zásahy a razie proti tamojšiemu disentu.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)