Káhira 12. decembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Petros Karadjias)

Pravdepodobnosť uzatvorenia blízkovýchodnej mierovej dohody sa s rozhodnutím vlády USA o sťahovaní amerického veľvyslanectva do Jeruzalema znížila, povedal v utorok egyptský minister obrany Sedki Sobhí.
Na snímke egyptský minister obrany Sedki Sobhí (vľavo) a cyperský minister obrany Christoforos Fokaides

“Pravdepodobnosť urovnania palestínskej otázky sa znížila, predovšetkým po rozhodnutí USA presťahovať americké veľvyslanectvo do Jeruzalema,” povedal Sobhí pri príležitosti stretnutia s cyperským kolegom Christoforosom Fokaidesom.
Ako informovala agentúra AP, rozhovor šéfov obrany sa zameriaval na možnosti zlepšenia spolupráce medzi krajinami najmä s cieľom zvládnuť terorizmus a migráciu.
Egypt je podľa slov Fokaidesa kľúčovou krajinou pre zaistenie regionálnej stability a Cyprus vyzýva členské štáty Európskej únie, aby mu udelili “širšiu, podstatnejšiu a hmatateľnejšiu” podporu. Dodal, že na nasledujúci týždeň sa plánuje spoločné vojenské cvičenie.
Spojené štáty minulú stredu oznámili, že uznali Jeruzalem za hlavné mesto Izraela a zároveň budú do tohto mesta sťahovať svoje veľvyslanectvo. Západným brehom Jordánu a pásmom Gazy odvtedy zmietajú násilné zrážky medzi Palestínčanmi a izraelskými bezpečnostnými silami.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.