Egyptská koptská cirkev zrušila po útokoch veľkonočné oslavy

Káhira 12. apríla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Hassan Ammar)

Egyptská koptská pravoslávna cirkev zrušila obvyklé oslavy veľkonočných sviatkov pripadajúcich na tento víkend. Cirkev to oznámila dnes v súvislosti so smútkom po nedeľňajších bombových útokoch v severnom Egypte.

Ilustračné foto

Hovorca cirkvi v internetovom vyhlásení doplnil, že oslavy veľkonočných sviatkov sa obmedzia iba na bohoslužby v predvečer veľkonočnej nedele. A samotná veľkonočná nedeľa bude venovaná prejavom sústrasti a kondolenciám pozostalým obetí bombových útokov z 9. apríla.

Spolu 46 koptských kresťanov zahynulo a desiatky ďalších utrpeli zranenia, keď na dva kostoly, kde slávili Kvetnú nedeľu, zaútočili zradikalizovaní príslušníci džihádistickej skupiny Islamský štát (IS). Prvá bomba vybuchla v Kostole sv. Juraja v Tantá a druhá pred Kostolom sv. Marka v Alexandrii.

Egyptská vláda v reakcii na tieto činy vyhlásila celoštátny trojmesačný výnimočný stav. V tejto situácii dochádza k rozšíreniu právomoci armády a úradov, čo im má dopomôcť k aktívnemu boju proti islamským radikálom.

V Egypte žije zhruba osem miliónov koptov, ktorí tak tvoria desať percent z celkového počtu obyvateľov krajiny. K náboženským nepokojom medzi koptmi a moslimami v krajine dochádza stále a často sa končia obeťami.

Hlavné Správy

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.