Káhira 21. apríla 2017 (HSP/kath.net/Foto:TASR/AP-Vinciane Jacquet)

Ďalší pokus o útok IS na kresťanov v Egypte. Pri prestrelke pred Kláštorom sv. Kataríny  prišiel o život policajt. Ako oznámilo egyptské ministerstvo vnútra, skupina ozbrojených bojovníkov spustila streľbu na kontrolné posty pred kláštorom. Jeden policajt bol zastrelený a asi štyria zranení. Bezpečnostné zložky však útok odrazili. Egyptské orgány teraz pátrajú po ušlých islamistoch

Na archívnej snímke egyptský vojaci

Spravodajská agentúra IS, „Amaq“, oznámila, že útok podnikli „bojovníci IS“. Len na Kvetnú nedeľu zabili náložou 45 kresťanov v dvoch kostoloch. IS je aktívny na Sinajskom polostrove už roky. Pritom o desať dní cestuje pápež František do Egypta.

Kláštor je svetoznámym pútnickým miestom na úpätí Sinaja – na mieste, kde Sväté písmo hovorí o Mojžišovi a horiacom kríku. Kláštor založili v r. 548 až 565 a je najstarší ešte stále obývaným kláštorom kresťanstva a svetovým kultúrnym dedičstvom UNESCO.

Pápež má pristáť v Egypte 28. apríla

Napriek eskalujúcemu teroru proti kresťanom v Egypte pápež 10. apríla potvrdil, že do krajiny pocestuje a prehovorí na konferencii o pokoji a bude viesť rozhovory s hlavou koptských kresťanov, Tavadrosom II. a veľkým imamom Univerzity Azhar.

Cesta pápeža sa považuje za pokus znovu vstúpiť do dialógu s umierneným sunitským islamom. Veľký imam prerušil všetky rozhovory po tom, čo pápež Benedikt XVI. kritizoval útok na koptský kostol a žiadal lepšiu ochranu koptskej menšiny. To imam označil ako „miešanie sa do vnútorných záležitostí“. Odvtedy útlak kresťanskej menšiny v Egypte eskaluje rovnako, ako teror radikálnych moslimov.

Prekazený islamistický útok aj vo Francúzsku

Vo francúzskom Marseille polícia takisto zabránila útoku IS.

Polícia zatkla niekoľko dní pred parížskymi voľbami dvoch mužov, ktorí plánovali útok strelnými zbraňami a trhavinou. Polícia zhabala o. i. vlajky IS a radikálnu islamskú propagandu, ako povedal anti-teroristický štátny prokurátor v Paríži Francois Molins.

Od počiatku roka zabránili už francúzske orgány siedmym útokom. Od počiatku roka 2015 však zabili vo Francúzsku už viac ako 230 ľudí. Krajina má naďalej oficiálne výnimočný stav.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.