Bratislava 26. októbra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)
 
Dva týždne pred voľbami by sa podľa zákona už nemali zverejňovať volebné prieskumy. Staršie výsledky možno využiť v miernom komentári, ten však nemá byť prerozprávaním výsledkov. V súvislosti s blížiacimi sa komunálnymi voľbami o tom informoval predseda Štátnej volebnej komisie pre voľby Eduard Bárány. Upozorňuje, že aj v tomto prípade treba byť veľmi opatrný

Na snímke predseda Štátnej volebnej komisie Eduard Bárány

Podľa nového zákona sa volebná kampaň začína dňom vyhlásenia volieb. Počas trvania volebnej kampane pre média neplatia žiadne obmedzenia, podľa Bárányho však majú prihliadať najmä na bežnú vyváženosť poskytovania priestoru jednotlivým kandidátom.
Obdobie zákazu zverejňovania volebných prieskumov sa začína 14 dní pred voľbami, avizoval. “Určite sa týka nových volebných prieskumov. Bol by som veľmi zdržanlivý, pokiaľ ide o narábanie s výsledkami starších volebných prieskumov, tam už sa hýbeme na hrane,” uviedol Bárány. Protiprávne podľa neho nie je použiť výsledky staršieho prieskumu spred tohto obdobia v komentári. Upozornil však, že komentár neznamená prerozprávanie celých výsledkov.
Z regulácie zákonom nie je podľa neho vyňatý ani internet, hoci je tu podstatne sťažená kontrola. “Ľahšie sa ukryjete v hlbinách internetu, než sa ukryjete na titulke celoštátneho denníka,” uviedol ako príklad Bárány. Kontrolným orgánom pri voľbách je práve štátna komisia. Na preverovanie prípadných porušení zásad daných zákonom v súvislosti s voľbami existuje aj menší Úrad štátnej komisie pre voľby. V prípade internetových médií a portálov má komisia k dispozícii podľa Bárányho aj podporu informatikov ministerstva vnútra.
Komunálne voľby budú 10. novembra. Hlasovanie vyhlásili celkovo v 2926 slovenských mestách a obciach vrátane mestských častí a magistrátov Bratislavy a Košíc. Právo voliť v týchto voľbách má na Slovensku viac ako 4,4 milióna ľudí.
 
Príspevok Eduard Bárány: S výsledkami prieskumov treba dva týždne pred voľbami narábať opatrne zobrazený najskôr Hlavné správy.