Frankfurt nad Mohanom 2. decembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP Photo/Michael Probst)

Počet menších firiem v eurozóne s rastúcim ziskom sa zvyšuje. Podľa prieskumu Európskej centrálnej banky (ECB) počet malých a stredne veľkých podnikov, ktorým zisk vzrástol, bol v krajinách s jednotnou menou prvýkrát od finančnej krízy vyšší, než počet firiem, ktorých zisk zaznamenal pokles
Ilustračné foto

Ako uviedol denník The Financial Times, prieskum ECB o finančných podmienkach malých a stredných podnikov za obdobie apríl až september, zverejnený tento týždeň ukázal, že prvýkrát od roku 2009, keď sa prieskum začal realizovať, viac firiem vykázalo rast zisku. Predtým prevažovali podniky s poklesom zisku.
Zvýšil sa aj podiel firiem s rastom tržieb. Navyše prvýkrát od začiatku vedenia príslušných údajov bol počet firiem s rastom tržieb vyšší než počet s klesajúcimi tržbami v každej z krajín eurozóny – vrátane Grécka.
Prieskum sa uskutočnil na vzorke vyše 11.000 malých a stredne veľkých podnikov, z ktorých väčšina má menej než 250 zamestnancov. V reakcii na výsledky prieskumu ECB uviedla, že to jasne poukazuje na úspešnosť jej balíka monetárnych stimulov.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.