Brusel 11. apríla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

Francúzska agentúra AFP, talianska ANSA a nemecká DPA oznámili, že spoločne vytvoria službu nazvanú Európske dátové a spravodajské centrum (EDNH), ktorá bude bezplatne zverejňovať správy o Európskej únii. TASR o jej vzniku informovala Európska aliancia tlačových agentúr (EANA).

Na snímke Jonas Eriksson prezident Európskej aliancie tlačových agentúr (EANA)

Nová služba bude medzinárodným médiám zadarmo poskytovať “bohatý obsah”, pričom agentúry ju spustia už v júni. Na spoluprácu v rámci nej budú následne prizvané aj ďalšie medzinárodné agentúry a špecialisti z oblasti dátovej žurnalistiky, aby spoločne vytvorili skutočne európsku spravodajskú platformu, uviedli agentúry AFP, ANSA a DPA v spoločnom vyhlásení.

Dodali, že pripravovaná služba bude ponúkať spravodajstvo spoločne s “balíčkami s vysokou pridanou hodnotou”, obsahujúcimi napríklad fotografie, videá, zvuky či rôzne druhy grafík. Spravodajstvo v rámci nej bude vydávané v piatich jazykových verziách – anglickej, nemeckej, francúzskej, španielskej a talianskej.

Služba podľa vyhlásenia agentúr dostane grant z Európskej komisie, redakčne však bude úplne nezávislá. AFP, ANSA a DPA budú jej obsah poskytovať na svojich informačných kanáloch.

EANA je tradičná stavovská organizácia tlačových agentúr z Európy, ktorej členom je TASR ako jediná slovenská tlačová agentúra. Úlohou tejto aliancie je formulovať, koordinovať a spoločnými silami riešiť výzvy agentúrnej žurnalistickej práce v dynamicky sa meniacich trhových, legislatívnych a technologických podmienkach a v otázkach autorských práv.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.