Istanbul 23. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Zrejme extrémistická organizácia Islamský štát (IS) zverejnila vo štvrtok na internete 19-minútový videozáznam, ktorý zachytáva upálenie dvoch tureckých vojakov zaživa

Nakrútený má byť v “provincii Aleppo”, ktorú IS vyhlásil v severnej Sýrii.

Na archívnej snímke z videozáznamu z roku 2015 zverejneného extrémistami z tzv. Islamského štátu (IS) je jordánsky pilot Muáza Kasásbu v klietke pred upálením

Na archívnej snímke z videozáznamu z roku 2015 zverejneného extrémistami z tzv. Islamského štátu (IS) je tiež jedna z obetí – jordánsky pilot Muáza Kasásbu v klietke krátko pred upálením

Na videu je vidieť, ako džihádista vyťahuje dvoch uniformovaných mužov z klietky, následne ich zviaže a zapáli. K slovu sa predtým dostanú i vojaci, ktorí povedia aj svoje mená. Muž potom po turecky slovne útočí na tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a vyzýva na “zničenie” jeho krajiny.

Po zverejnení videa boli v Turecku zablokované sociálne siete. Vláda k takémuto kroku pristupuje pravidelne najmä po spáchaní teroristických útokov.

Pravosť záznamu nebolo možné nezávisle overiť. Turecká vláda sa k nemu zatiaľ nevyjadrila.

Ankara v novembri potvrdila, že stratila kontakt s dvoma svojimi vojakmi, ktorí bojovali v Sýrii. Či ide o mužov zo záznamu, nie je známe.

Tureckí vojaci v rámci operácie nazvanej Štít Eufratu vstúpili do Sýrie 24. augusta, pričom podporujú protivládnych sýrskych povstalcov. Ich cieľom je vytlačiť z prihraničnej oblasti džihádistov z IS i kurdské milície.

Počas operácie už zahynulo najmenej 38 tureckých vojakov. Najväčšie straty utrpela turecká armáda 21. decembra, keď v bojoch o mesto al-Báb, ktoré ovládajú extrémisti z IS, zahynulo 16 vojakov.