Džihádisti z Boko Haram učia detských vojakov ako znásilňovať ženy

Nigéria 6. januára 2017 (HSP/Foto:TASR/AP/Militant video/Site Institute)

Islamskí militanti z teroristickej skupiny Boko Haram inštruujú svojich tínedžerských nováčikov ako sexuálne napádať ženy v rámci ich tréningov. Považujú to za prostriedok teroru, rovnako ako motiváciu pre mladých militantov.

Ilustračné fotoIlustračné foto

K súčasti formačného programu džihádistických lídrov z Nigérie patrí znásilňovanie žien a mladých dievčat unesených počas prepadov, rovno pred chlapcami ako vizuálnu lekciu o tom, ako si podriadiť brániacu sa obeť počas sexuálneho útoku, uvádza stránka PanAtlantic Journal.

Iba 15-ročný chlapec pod menom Ahmed povedal, že dievčatá „plačú a kričia o pomoc,“ ale militantov to nezaujíma. „Niekedy ich vyfackajú a vyhrážajú sa im zbraňami, ak nespolupracujú,“ povedal.

Podľa Ahmeda džihádisti svoje ukážky spájajú so špecifickými inštrukciami o tom, ako vykonať znásilnenie.

„Hovoria nám, aby sme si pamätali, že máme držať obe ruky dievčaťa silno pritlačené k zemi,“ povedal. „Hovoria, že nesmieme dovoliť žene, aby nás premohla.“

Mladý vojak povedal, že pred jedným útokom jeho nadriadený povedal militantom, aby zajali toľko žien, koľko len môžu sľúbiac, že im dovolí „zabávať sa“, keď sa vrátia na základňu.

„Najprv som nerozumel, čo myslia tým ‘budete sa zabávať’ a nikto to nevysvetlil,“ povedal Ahmed. To sa udialo ešte pred jeho tréningom o sexuálnom útoku.

Podľa Ahmeda povzbudzovanie mladých militantov, aby mali sex so zajatkyňami je relatívne nová taktika. Predtým lídri sexuálne útoky tínedžerským vojakom zakazovali s odôvodnením, že ženy patria mužom, nie chlapcom.

Zmena stratégie vraj odráža potrebu motivovať mladých vojakov, najmä teraz, keď väčšie množstvo starších bojovníkov bolo zabitých nigérijskou armádou.

Správa Human Right Watch (HRW) zverejnená v októbri 2016 dokumentuje, ako mnoho dievčat, ktoré prežili útoky Boko Haram, potom navyše trpeli sexuálnym násilím od úradníkov v utečeneckých táboroch v severnej Nigérii.

Vo svojej štúdii HRW uvádza, že znásilnenia, sexuálne obťažovania, nútenie k sexuálnej aktivite za sľúbené jedlo a iné podobné násilné činy na obetiach skupiny Boko Haram boli šokujúco bežné medzi vnútorne vysídlenými osobami (IDPs) v táboroch.

Členovia organizácie HRW sa opýtali 43 žien a dievčat, ktoré boli ochotné hovoriť o svojich skúsenostiach so „sexuálnym zneužívaním vrátane znásilnenia a vykorisťovania“ v tábore. Mnoho z nich obvinilo rady vojakov, polície a lídrov milície zo sexuálneho násilia.

Mnoho afrických dievčat a žien, ktoré sa napokon vrátia domov po úteku od Boko Haram, je stigmatizovaných svojou vlastnou komunitou práve kvôli sexuálnemu násiliu, ktoré pretrpeli.

Tieto ženy sú niekedy označované ako „ženy Boko Haram“ alebo dokonca „nakazené“.

Organizovaná pomoc a služby pre tieto ženy, aby sa zotavili zo svojich skúseností a znovu sa začlenili do svojich komunít, chýba.

Viktória Dandárová

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)