Paríž 9. septembra 2017 (HSP/Foto:TASR/AP-Yuri Kochetkov)

Francúzske tajné služby zistili infiltráciu svojich ambasád vo Veľkej Británii a Katare ľuďmi z prostredia džihádistov
Ilustračné foto

Túto informáciu priniesol satirický časopis Le Canard enchaîne, ktorý v minulosti stál na počiatku aféry s fiktívnym zamestnávaním manželky prezidentského kandidáta Françoisa Fillona. Táto aféra nakoniec pripravila Fillona o prezidentské kreslo.  Časopis uvádza, že  v obidvoch krajinách sa jednalo o miestnych zamestnancov ambasády.
O tejto  znepokojujúcej situácii na diplomatických zastupiteľstvách  referoval aj denník Le Point, s odvolaním sa na pôvodný zdroj.
V prípade Kataru išlo o  člena ostrahy ambasády, ktorý vykazoval „znepokojujúcu blízkosť k IS“. Čo sa týka Londýna je situácia nepríjemnejšia, nakoľko  ide o správcu na diplomatickom poste, ktorý bol zodpovedný za údržbu a mal prístup do citlivých priestorov. Táto osoba sympatizovala s osobami označenými tajnými službami za teroristov.
Po zisteniach tajných služieb, dotknuté ambasády sa týchto ľudí zbavili. Problém so zaistením bezpečnosti však zostáva.
„Máme skutočný problém s lokálnymi pracovníkmi. Môžete natrafiť na smiešne typy…” cituje denník Le Point zdroj z ministerstva zahraničia, vyslovený mimo záznam.
Hovorkyňa ministerstva zahraničia Agnés Romatet –Espagne  k prípadu uviedla: “Ministerstvo zahraničných vecí oznámilo plán vo výške 67 miliónov eur na  posilnenie bezpečnosti francúzskych ambasád vo svete. Boli prijaté veľmi prísne opatrenia. Spolupráca s miestnymi tajným službami pred zamestnaním miestnych  ľudí.“
Katarína Hanzlíková

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.