Dvojkolová voľba šéfov krajov nebude, poslanci odišli na prázdniny

Bratislava 13. decembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)

Predsedovia vyšších územných celkov, starostovia a primátori sa budú naďalej voliť iba v jednom kole. Väčšina pléna NR SR v stredu nepodporila návrh novely zákona o podmienkach výkonu volebného práva od SaS, ktorá chcela vrátiť dvojkolovú voľbu županov a zároveň zaviesť druhé kolo do volieb starostov a primátorov.
Na snímke predseda SaS Richard Sulík (vpravo) a podpredseda SaS Jozef Mihál (vľavo)

Šéfov krajov si ľudia pôvodne volili v dvoch kolách. Parlament však nedávno druhé kolo zrušil, a tak v krajských voľbách (4.11.) vyberali voliči predsedov krajov iba v jednom kole. Starostov a primátorov si ľudia volia v jednokolovom hlasovaní.
“V odbornej verejnosti panuje zhoda, že dvojkolový systém voľby má oproti jednokolovému viacero dôležitých výhod,” vysvetľovali poslanci svoj návrh. Dvojkolový systém podľa nich funguje ako poistka proti antisystémovým, extrémnym a populistickým silám, nakoľko dokáže efektívne korigovať prekvapenia z prvého kola.
Priznávajú, že v roku 2013 to v Banskobystrickom kraji nefungovalo.
Dvojkolová voľba tiež podľa poslancov dodáva víťazovi zvyčajne silnejšiu legitimitu a redukuje často aj “špekulatívne roztriešťovanie hlasov a znižuje šance menšinového kandidáta”. Poslanci SaS sú tiež presvedčení, že dvojkolová voľba zníži nepredvídateľnosť, ktorú podľa nich so sebou jednokolový systém nesie.
Súčasný jednokolový systém voľby predsedov krajov presadili pred pár mesiacmi koaliční poslanci. Odôvodnili ju praktickými skúsenosťami, ktoré podľa nich ukázali, že voliči chodia voliť skôr v prvom kole. Poukazovali tiež na to, že jednokolovou voľbou vyberajú voliči aj starostov a primátorov.
Koaliční poslanci argumentovali v prospech zrušenia druhého kola voľby predsedov krajov aj úsporou. Pripomenuli, že vo voľbách v roku 2013 sa druhé kolo konalo v piatich samosprávnych krajoch. Ak by sa druhé kolo volieb v tomto čase nekonalo, ušetrilo by sa podľa koalície približne 2,4 milióna eur.
Hlasovanie o novele SaS bolo posledným rozhodnutím parlamentu v rámci 23. schôdze. Členov NR SR teraz čakajú vianočné prázdniny, do lavíc najbližšie zasadnú až 30. januára 2018.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)