Berlin 17. októbra 2017 (HSP/novinky.cz/zeit.de/Foto-TASR/AP-Michael Probst)

Podľa posledného prieskumu nemeckého denníka Bild, až viac ako dve tretiny obyvateľstva Spolkovej republiky sú proti tomu, aby sa v určitých oblastiach zaviedli islamské sviatky, ako o tom minulý týždeň hovoril nemecký minister vnútra Thomas de Maiziére z CDU.
Ilustračné foto

Za zavedenie islamských štátnych sviatkov bolo v prieskume len 7,8 percenta opýtaných, proti návrhu ministra vnútra ich bolo 70,1 percenta.
K problematike sa vyjadril aj prezident ústredného výboru nemeckých katolíkov Thomas Sternberg, podľa ktorého v mnohonáboženskej spoločnosti môže v niektorých oblastiach s vysokým podielom veriacich moslimov pribudnúť aj islamský štátny sviatok, bez toho aby sa tým zradili kresťanské tradície krajiny.
Minister vnútra de Maiziére hovoril v médiách o tom, že by sa v oblastiach Nemecka, kde žije veľa moslimov, mohli sláviť islamské štátne sviatky. Zdôvodnil to okrem iného tým, že napríklad sviatok Všetkých svätých oslavuje tiež len v oblastiach, kde žijú katolíci, a nie v protestantských regiónoch.
Z celkového počtu 82 miliónov obyvateľov žije v Nemecku oficiálne asi 4,7 milióna moslimov, väčšinou prisťahovalcov z Turecka a ich potomkov. Niekoľko sto tisíc moslimov prišlo do Nemecka aj v rámci migračnej vlny z Blízkeho východu a severnej Afriky v posledných rokoch.
Dnes sa v nemeckých médiách objavili podrobnejšie vyjadrenia predstaviteľov nemeckých katolíkov. Ústredný výbor nemeckých katolíkov (ZdK) podporil vyhlásenie ministra vnútra de Maiziéreho. “V multi-náboženskej spoločnosti by sa mohli zaviesť islamské sviatky v oblastiach s vysokým podielom zbožných moslimov, to nezradí kresťanskú tradíciu našej krajiny” povedal prezident ZdK Thomas Sternberg pre Passauer Neue Presse. Ústredný výbor nemeckých katolíkov je najväčším orgánom katolíckych laikov v Nemecku.
“Sviatky nie sú len pripomínaním si histórie a ani obyčajnými dňami, počas ktorých sa nepracuje, ale mali by byť znakom bohatstva európskych tradícií,” povedal Sternberg. “Kresťanské sviatky sú štátnymi sviatkom, pretože vyjadrujú väzby medzi našou spoločnosťou a kresťanskou tradíciou. To nebude ohrozené prípadným zavedením moslimských sviatkov. Veľkým problémom je stále klesajúce povedomie a stotožnenie sa s obsahom našich sviatkov ako napr. sviatok Nanebovstúpenia alebo Turíc,” povedal prezident ZdK.
Tvrdenie, že v mnohých moslimských krajinách je nemožné či zakázané praktizovať kresťanstvo, Sternberg neberie ako námietku proti zavedeniu moslimských sviatkov v Nemecku. “Takáto námietka nemôže ovplyvniť náboženskú prívetivosť nášho štátneho systému,” vyhlásil prezident ZdK v rozhovore pre denník Zeit.