Washington 27. decembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)
 
Upozornenie: Pretože prieskumy agentúr sa pri posledných parlamentných voľbách od skutočných výsledkov značne líšili, k výsledkom aktuálnych prieskumov pristupujte s použitím kritického myslenia
Prieskum uskutočnený francúzskou spoločnosťou IFOP pre Sputnik ukázal, že až 66% Američanov sa domnieva, že korupcia v najvyšších orgánoch štátov dosahuje vysokú úroveň. Naopak, iba 34% Nemcov si myslí, že majú vysokú úroveň korupcie

Ilustračné foto

Z prieskumu, ktorý sa uskutočnil medzi 9. a 30. augustom 2018 vo Francúzsku, Británii, Nemecku a USA vyplýva, že najvyššiu mieru korupcie vo vláde pociťujú Američania.
To, že najvyššie orgány štátnej správy majú vysokú úroveň korupcie si myslí 66% Američanov, ďalších 19% sa domnieva, že úroveň korupcie dosahuje strednú úroveň, zatiaľ čo len 6% sa domnieva, že korupcia je nízka.
O niečo lepšie dopadlo Francúzsko, kde 52% respondentov uviedlo, že ich krajina má vysokú úroveň korupcie v najvyšších orgánoch štátnej správy. Tento názor o svojej krajine zdieľa 41% Britov.
Naopak, iba 34% Nemcov si myslí, že majú vysokú úroveň korupcie, 38% z nich sa domnieva, že korupciu majú na strednej úrovni a 21% verí, že majú nízku úroveň korupcie.
Z výskumu tiež vyplynulo, že v USA a Nemecku sa ženy častejšie ako muži domnievajú, že v ich krajine je vysoká úroveň korupcie (v USA to je 69% oproti 61% a v Nemecku to je 37% oproti 30%).
V USA sa 75% demokratov domnieva, že majú vysokú úroveň korupcie, zatiaľ čo v prípade republikánov je to 54%.
Vo Francúzsku 71% respondentov, ktorí v prvom prezidentskom kole volili Le Penovú, sa domnieva, že majú vysokú korupciu, zatiaľ čo tento názor zdieľa len 29% stúpencov Emmanuela Macrona.
O vysokej úrovni korupcie v Británii najviac hovoria stúpenci strany Zelených (62%) a populistov a nacionalistov z UKIP a BNP (57%).
V Nemecku zase najviac o korupcii hovoria obyvatelia východného Nemecka (43%) a Berlína (40%) ako západného Nemecka (32%). Taktiež viac katolíkov než protestantov sa domnieva, že majú vysokú mieru korupcie (34% proti 26%).
Prieskumu sa zúčastnilo celkom 4033 respondentov starších ako 18 rokov. V každej krajine odpovedalo na túto otázku viac ako 1000 respondentov. Prieskum reprezentuje obyvateľstvo podľa veku a pohlavia. IFOP je najstaršia spoločnosť vo Francúzsku, ktorá sa zaoberá prieskumom verejnej mienky.
 
Príspevok Dve tretiny Američanov si myslia, že ich vláda je skorumpovaná zobrazený najskôr Hlavné správy.