Marseille 7. októbra 2017 (HSP/Reflex/Foto:Facebook)

Chaotické referendum o nezávislosti v Katalánsku, ktoré sprevádzala bezprecedentná policajné brutalita proti neozbrojeným voličom aj strašná masová vražda v americkom Las Vegas, zatienili barbarský čin islamského teroristu na železnici v Saint-Charles vo francúzskom Marseille ku ktorému došlo minulú nedeľu. Muž pôvodom z Tuniska tam zavraždil dve mladé dievčatá. Z ich príbehu doslova mrazí. A mrazí tiež z toho, že polícia ho prepustila len deň pred zbabelým teroristickým útokom. Chcela síce na neho uvaliť väzbu, ale súd na žiadosť neodpovedal, informuje český Reflex.

Laura a Mauranne, sesternice, ktoré sa stali obeťami migranta z Tuniska

Laura a Mauranne, boli dve pekné sesternice, ktoré počas nedeľnajšieho teplého dňa sedeli na lavičke pred vlakovou stanicou Saint-Charles vo francúzskom pobrežnom meste Marseille. Čakali na Laurin vlak, ktorým mala odísť do Lyonu. Tam bývala na predmestí Rillieux-la-Pape. Laura prišla do Marseille na oslavu svojich blížiacich sa 21. narodenín a sesternica ju na druhý deň odprevadila na stanicu.

Počas čakania na vlak sa k nim podľa francúzskych médií prihnal s výkrikom “Alláhu Akbar!” mladší muž, ktorý sa volal Ahmed H., a jednu z dievčat bodol nožom dlhým 20 centimetrov. Potom poodišiel, ale za chvíľku sa vrátil a usmrtil i druhú mladú ženu. Jednej zasadil rany do krku, druhej do brucha. Za niekoľko okamihov ho potom zastrelila všadeprítomná polícia, pretože vo Francúzsku je už od novembra 2015 vyhlásený výnimočný stav. Terorista podľa záberov z kamier dorazil na stanicu v nedeľu o 13:32 a čin spáchal sedem minút potom.

Laura študovala v druhom ročníku zdravotnej školy a podľa lyonských novín Le Progres sa napriek svojmu mladému veku veľmi aktívne zapájala do práce pre núdznych. Bola dobrovoľníčkou v združení, ktoré pomáhalo so starostlivosťou o malé deti a pred tromi rokmi sa pripojila aj k skautskému hnutiu. Túžila sa stať zdravotnou sestrou.

Dvadsaťročná Mauranne pochádzala z mesta Eguilles a študovala medicínu na univerzite v Marseille, kde bývala na internáte. “Bola brilantnou študentkou a čakala ju skvelá profesijnú budúcnosť,” povedala po smrti svojej študentky zdrvená rektorka univerzity Yvon Berlandová.

K vražde sa ihneď prihlásil Islamský štát a povedal, že Ahmed bol jedným z “jeho vojakov”. Príslušnosť k tejto organizácii sa však zatiaľ nepodarilo dokázať. Francúzsky prezident Emmanuel Macrona potom povedal, že je “znechutený barbarským činom”.