Odesa 1. apríla 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-The U.S. Navy via AP)
 
Dve vojenské lode NATO, kanadská fregata Toronto a španielska Santa Maria, vplávali do prístavu Odesy 1. apríla, deň po prezidentských voľbách na Ukrajine

Ilustračné foto

Manažér pre styk s verejnosťou Odeského morského prístavu Jevhen Prokopec oznámil, že Toronto zakotvilo o 8:00 a Santa Maria o pár hodín neskôr.
Ukrajinské masmédiá informovali o priplávaní lodí NATO. Ich kapitáni sa majú stretnúť so zástupcami miestnych úradov a ukrajinských ozbrojených síl, miestni obyvatelia budú mať možnosť navštíviť obe lode.
Ako dlho zostanú lode NATO v Odese, nie je známe, fregaty sa ale majú zúčastniť cvičenia spolu s ďalšími plavidlami NATO a ukrajinského vojenského loďstva.
Agentúra Reuters v marci informovala o zámere Kanady predĺžiť mandát svojej misie vojenských inštruktorov na Ukrajine bez zvýšenia ich počtu. Mandát vypršal 31. marca.
Vojnovej lode USA a krajín NATO sa pravidelne objavujú v Čiernom mori. Vo februári napríklad v Odeskom prístave 3 dni kotvil americký torpédoborec Donald Cook (DDG75) kvôli účasti na cvičení, v marci kotvila v Odese 3 dni francúzska vojenská loď M653 Capricorne.
 
Príspevok Dve lode NATO vplávali do prístavu Odesy zobrazený najskôr Hlavné správy.