Žilina 6. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Erika Ďurčová)

Pri pamätníku Slovenského zväzu vojenských táborov nútených prác – pomocných technických práporov (SZ VTNP – PTP) v parku Na studničkách v Žiline dnes vyznamenali medailou ministra obrany SR dvanásť bývalých príslušníkov PTP.
Na snímke bývalí príslušníci PTP počas pietnej spomienky na kolegov z Pomocných technických práporov (PTP) – vojenských táborov nútených prác pri príležitosti 67. výročia vzniku PTP pri pamätníku v Sade na Studničkách v Žiline

“Pripomíname obete, ktoré priniesli bývalí väzni nútených prác počas komunistickej diktatúry hneď po ukončení druhej svetovej vojny. Boli perzekvovaní kvôli svojej viere, kvôli tomu, že zastávali určitú ekonomickú alebo spoločenskú pozíciu. Boli neprávom odsúdení a perzekvovaní a je veľmi dôležité, aby sme si tieto udalosti pripomenuli,” zdôraznil štátny tajomník Ministerstva obrany (MO) SR Róbert Ondrejcsák.
Podujatie zorganizovala Konfederácia politických väzňov Slovenska. Podľa jej predsedu Petra Sandtnera sa dnes v Žiline zišlo vyše dvadsať bývalých príslušníkov PTP.
“Pamätník postavil v roku 2010 Slovenský zväz PTP a odhalený bol v septembri, lebo v septembri 1950 vzniklo PTP. Na pamiatku toho sa stretávame každoročne. Do minulého roku to bol Slovenský zväz PTP, ktorý však zanikol a od minulého roku už organizujeme pietnu spomienku my, keďže k nám vstúpila väčšina jeho členov,” povedal Sandtner.
Doplnil, že dnes si uctili aj českých príslušníkov PTP. “Na Slovensko narukovali väčšinou českí PTP-áci a slovenskí PTP-áci rukovali väčšinou do Česka. Preto sú na pamätníku uvedené české aj slovenské tábory PTP,” dodal predseda Konfederácie politických väzňov Slovenska.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.