Bern 20. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Manu Fernandez))

Najmenej jeden z členov teroristickej bunky zo španielskeho Katalánska navštívil vlani v decembri švajčiarsky Zürich
Ilustračné foto

Predmetnú informáciu internetového portálu tagesanzeiger.ch potvrdila dnes pre tlačovú agentúru SDA hovorkyňa Federálneho úradu pre políciu (Fedpol) v Berne Catherine Maretová. Či a aké kontakty spájali teroristov so Švajčiarskom, to zatiaľ nie je jasné, vyplynulo z jej slov.
Podľa švajčiarskych médií, ale aj podľa katalánskej polície však Zürich navštívili na sklonku uplynulého roka dokonca dvaja z členov bunky.
Podľa internetového vydania denníka Blick išlo o 24-ročného Mohameda Hichamyho, ktorého policajti zastrelili v noci na piatok v letovisku Cambrils, ako aj Youssefa Aallu, ktorý mohol spoločne s predpokladanou hlavou bunky imámom Abdelbakim Es Sattym prísť o život pri stredajšej explózii v dome v Alcanare.

Katalánska polícia nevylučuje, že hľadaný Abouyaaqoub mohol ujsť do Francúzska
Španielska polícia nevylučuje, že muž podozrivý zo štvrtkového útoku na rušnej ulici Las Ramblas v Barcelone mohol prejsť cez hranice do Francúzska. Informovala o tom dnes agentúra Reuters.
Na otázku, či hľadaný podozrivý Younes Abouyaaqoub mohol ujsť do Francúzska, dnes náčelník katalánskej polície Josep Lluís Trapero na tlačovej konferencii v Barcelone odpovedal: “Nemáme o tom žiadne informácie, ale nemôžeme to vylúčiť.”
Trapero spresnil, že španielske tajné služby nevedia, či sa Abouyaaqoub ešte stále nachádza na španielskom území.
“Keby som vedel, že je v Španielsku a kde (je), išli by sme preňho,” vysvetlil. “Nevieme, kde je,” dodal Trapero na margo pohybu Abouyaaqouba.
Trapero na tlačovej konferencii uviedol, že po štvrtkovom útoku v Barcelone boli posilnené kontroly na spoločných hraniciach s Francúzskom, ktoré sú od katalánskej metropoly vzdialené asi dve hodiny jazdy autom.
Za najpravdepodobnejšiu považujú vyšetrovatelia tú hypotézu, že v dodávke, ktorá vo štvrtok popoludní v Barcelone vrážala do ľudí na Ramble, bol v čase útoku iba jeden človek. Trapero však uviedol, že polícia zatiaľ nedokáže potvrdiť totožnosť tohto vodiča, ktorý z miesta činu ušiel pešo po tom, ako dodávka po náraze do novinového stánku zastala.
Predpokladá sa, že Abouyaaqoub je jediným z 12 podozrivých zo spáchania útokov, ktorý je ešte stále na úteku.
Zvyšní členovia teroristickej bunky boli buď zadržaní, alebo zastrelení políciou po útoku v Cambrils, alebo prišli o život pri stredajšej explózii v meste Alcanar.
K útokom, ktoré sa odohrali vo štvrtok popoludní v Barcelone a v noci na piatok v letovisku Cambrils, sa prihlásila džihádistická organizácia Islamský štát (IS). Tieto útoky si vyžiadali 14 obetí na životoch a vyše 120 zranených z 34 krajín sveta.