Štrasburg 4. októbra 2017 (HSP/Foto: TASR/AP- Giannis Papanikos)

Európsky súd pre ľudské práva (ECHR) v Štrasburgu sa postavil na stranu dvoch migrantov z Mali a Pobrežia Slonoviny, ktorí z územia Maroka prešli cez vysoký plot do španielskej enklávy Melilla
Ilustračné foto

Obom migrantom spolu so skupinou ďalších sa 13. augusta 2014 podarilo prejsť cez dva ploty s výškou 6 metrov, a Malijčan ešte cez tretí s výškou 3 metre, ktoré oddeľovali marocké územie od Melilly. Španielska hraničná polícia zadržala len ich dvoch a vrátila marockým úradom. O niekoľko mesiacov neskôr sa pokúšali prejsť cez ploty druhýkrát, kedy bol Malijčan znova chytený a deportovaný, ale druhému z Pobrežia Slonoviny sa podarilo utiecť.
Z “preskakovania” plotov existuje aj video a medzi svedkami boli okrem iného aj novinári. Súd v Štrasburgu ich zhliadol, ale podotýkal, že ide o zakázané kolektívne vyhostenie. Obaja muži neboli identifikovaní, nemali prístup k právnikom alebo k tlmočníkom, z čoho vyplýva, že v Španielsku nemohli využiť svoje právo na účinnú sťažnosť. Navyše musí španielska strana zaplatiť akési odškodnenie 5000 eur, uvádza nemecký denník Die Welt.
Zástupcom Španielska nepomohol v obhajobe ani fakt, že muži preskočením plotov ešte nedosiahli španielske územie, pretože ploty stoja mimo neho. Keďže však v pohraničnej oblasti mala kontrolu de facto španielska polícia, uplatňovali sa normy Európskeho dohovoru o ľudských právach, na základe ktorých bol porušený článok 4 o zákaze kolektívneho vyhostenia a článok 13 o práve na účinnú pomoc.
“Je to precedens presadzovať základné právo pre utečencov a migrantov,” vravel k tomu Wolfgang Kaleck, generálny tajomník Európskeho centra pre ústavné a ľudské práva (ECCHR), známy ako advokát Edwarda Snowdena. “Rozsudok Európskeho súdu pre ľudské práva jasne uvádza, že hraničný režim Španielska je v rozpore s ľudskými právami, pretože Európsky dohovor o ľudských právach sa vzťahuje aj na vonkajšie hranice EÚ,” dodal.
To by mohlo znamenať, že migranti budú mať ľudské práva EÚ nielen na európskej pôde, ale aj na akomkoľvek území, kde orgány EÚ majú kontrolu v pohraničnej oblasti.