Šanghaj 31. augusta 2018 (HSP/Foto: wikipedia)
 
Podvádzanie v súťaži sa nevyplatilo dvom čínskym chovateľom holubov, ktorí chceli zvíťaziť tak, že svoje kusy tajne previezli vysokorýchlym vlakom a pred cieľom ich vypustili

Holub

Ako uvádza NDTV, chovatelia si svojich holubov skryli v krabiciach na mlieko a takto ich potom prevážali vo vysokorýchlom vlaku. V cieli pretekov Grand Prix samozrejme ich holuby obsadili prvé štyri miesta a ako majitelia najrýchlejších holubov získali celkové výhry vo výške viac ako jeden milión juanov (cca 127-tisíc eur).
Čoskoro však rýchly prílet holubov do cieľa vzbudil podozrenie a organizátori začali riešiť podozrivé podvádzanie. Aby dvaja chovatelia, ktorých nazvali Gong a Zhang, svoj čin utajili, holubov zabili a vzdali sa výhier. Ale už bolo príliš neskoro a prišlo sa na celý ich podvod.
Súd v Šanghaji im určil podmienečné trojročné tresty a Gonga pokutoval sumou 30-tisíc juanov (cca 3800 eur) a Zhanga 20-tisíc juanov (cca 2500 eur). Navyše porušili aj pravidlá súťaže tým, že do pretekov dali staršie holuby namiesto jednoročných.
Niekoľkodňové holubárske preteky sa uskutočnili ešte 29. apríla 2017 so štartom z mesta Shangqiu v provincii Henan do Šanghaja, čo je vzdušná vzdialenosť približne 750 kilometrov.
Gong a Zhang svoj plán pripravovali už rok dopredu tým, že holuby na chvíľu ponechali na dvoch kŕmnych miestach v Henane a v Šanghaji, aby oboznámili vtáky s danými miestami. Po odovzdaní holubov organizátorom v Henane tieto vtáky leteli práve na miesto kŕmenia, kde už na nich čakali ich chovatelia, ktorí ich ukryli do krabíc na mlieko, takto ich vo vysokorýchlom vlaku prepravili do Šanghaja, kde boli vypustení a 1. mája do cieľa prileteli ako prví.
Ako dodáva Insider, každoročné čínske preteky holubov lákajú mnohých chovateľov, ktorí si vyhľadávajú najrýchlejších holubov po celom svete. V roku 2013 sa holub menom Bolt zúčastnil súťaže za sumu vo výške cca 400-tisíc dolárov a v tomto roku za víťazného belgického holuba Nadine získal chovateľ cca 490-tisíc dolárov.
 
 
Príspevok Dvaja čínski chovatelia podvádzali pri pretekoch. Holuby previezli vo vysokorýchlom vlaku zobrazený najskôr Hlavné správy.