Bratislava 10. januára 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Marko Erd)
 
Slovenskí futbaloví reprezentanti do 21 rokov absolvujú v netradičnom januárovom termíne prípravný kemp v Turecku, v rámci ktorého odohrajú aj dva zápasy. V piatok 11. januára nastúpia o 13.00 h SEČ proti juniorskému tímu Fenerbahce Istanbul a v utorok 15. januára si v rovnakom čase zmerajú sily s uzbeckou reprezentáciou do 23 rokov

Na snímke slovenskí futbaloví reprezentanti do 21 rokov

V súbojoch proti prevažne starším protivníkom bude tréner Adrián Guľa testovať adeptov na najcennejší dres, ktorí by mali tvoriť kostru reprezentácie v najbližšom kvalifikačnom cykle.
Rodák z Novák nominoval do Turecka 24 hráčov, ale ešte pred zrazom musel urobiť šesť vynútených zmien. Z kádra mu vypadli brankár Alex Fojtíček, obranca Andrej Štrba a stredopoliari Martin Adamec, Christian Herc, Dominik Guláš a Martin Rymarenko, ktorých nahradia Adrián Slančík, Denis Petro, Filip Blažek, Martin Gamboš, Šimon Štefanec a Matúš Kmeť. Azda najväčšou stratou je absencia Herca, ktorý bol kapitánom slovenského tímu do 20 rokov v novembrovom dvojzápase proti Portugalsku. Mladý stredopoliar je aktuálne vo Wolverhamptone, kde trénuje s účastníkom anglickej Premier League. “Vždy chcete mať pri sebe futbalistov podľa optiky, ktorú si zvolíte. Počítali sme s tým, že môže prísť k zmenám. Akceptovali sme požiadavky klubov, lebo nechceme ublížiť samotným chalanom a ani klubom. Citlivo sme do toho vstupovali a komunikácia bola na vysokej úrovni,” vyjadril sa Guľa pre oficiálny web Slovenského futbalového zväzu (SFZ).
Slovenskú “dvadsaťjednotku” čaká najbližší súťažný duel až 6. septembra. Vtedy odštartuje kvalifikáciu o postup na majstrovstvá Európy hráčov tejto vekovej kategórie v roku 2021 v Maďarsku a Slovinsku zápasom proti rovesníkom z Azerbajdžanu. V 2. skupine bude súperiť o jedinú priamu miestenku na šampionát aj s Francúzskom, Švajčiarskom, Gruzínskom a Lichtenštajnskom. Pred náročnými kvalifikačnými súbojmi má realizačný tím dosť času na prípravu a snaží sa ho maximálne využiť. Už v novembri minulého roka odohrali Slováci dvojzápas proti Portugalsku (ešte pod hlavičkou reprezentácie do 20 rokov, pozn.), teraz majú na programe dve vystúpenia v Turecku a v marci by sa podľa informácií denníka Šport radi predstavili na domácej pôde proti vrstovníkom z Grécka a Nórska.
“Dostali sme možnosť využiť januárový termín, tak sme sa rozhodli ísť do toho. Preto chcem klubom poďakovať, že nám poskytli hráčov aj v tomto čase. Bolo to na báze vzájomnej komunikácie s tímami, aby sme im veľmi nezasahovali do ich prípravného obdobia. Sme radi, že môžeme byť s hráčmi a mať o nich prehľad. Niektorí hrajú slovenskú ligu, ale dokázali sem prísť aj niektorí futbalisti zo zahraničia. Je dobré, keď ich tu máme, lebo ich môžeme odsledovať. Sme radi, že nám futbalový zväz umožnil vycestovať do Turecka, kde nás čaká kvalitný dvojzápas,“ povedal 43-ročný kouč.
Guľa momentálne pracuje s hráčmi ročníkov 1999 až 2001, pričom v rámci tureckého kempu čakajú slovenských futbalistov starší protivníci. V juniorskom tíme istanbulského Fenerbahce pôsobia aj hráči ročníkov 1997 alebo 1998 a podobne to je aj v prípade uzbeckej “dvadsaťtrojky”. “Hrať s klubom z tureckej ligy a proti Uzbekistanu je solídna konfrontácia na január. Som rád, že nastúpime proti týmto kvalitným súperom. Verím v úspešný kemp a v to, že chalani naberú ešte väčšie sebavedomie a vytvoria silnejší tímový duch. Ten bude v kvalifikácii tiež podstatný,” dodal bývalý tréner MŠK Žilina či AS Trenčín.
Prípravné obdobie ponúka ideálny priestor na testovanie väčšieho počtu hráčov. Preto v kádri slovenskej reprezentácie do 21 rokov nechýbajú ani nováčikovia. Jedným z nich je stredopoliar MFK Ružomberok Matúš Kmeť, ktorý pribudol do mužstva na poslednú chvíľu. “Pred Vianocami som sa dozvedel, že som v širšej nominácii a následne som sa dostal aj do tohto výberu. Na zraz som sa veľmi tešil a snažil som sa naň čo najlepšie pripraviť. To, aké máme kvality, vedia najlepšie tréneri. Celkom sa mi však darilo v mladších reprezentačných výberoch a na konci jesene som nastúpil aj za A-mužstvo Ružomberka v lige. To mohlo zavážiť,” prezradil 18-ročný záložník, ktorý si pochvaľoval tréningy pod vedením Guľu a chcel by mu ukázať, že do tímu právom patrí.
 
Nominácia slovenskej futbalovej reprezentácie do 21 rokov na januárový prípravný kemp v Turecku:
Brankári: Adrián Slančík (FC DAC 1904 Dunajská Streda), Frederik Valach (FC Petržalka), Samuel Petráš (MŠK Žilina)
Obrancovia: Dominik Špiriak (FC DAC 1904 Dunajská Streda), Kristián Vallo (MŠK Žilina), Martin Šulek (AS Trenčín), Matej Oravec (momentálne bez klubovej príslušnosti), Martin Bednár (FC DAC 1904 Dunajská Streda), Denis Petro (MFK Zemplín Michalovce), Alexander Mojžiš (FK Železiarne Podbrezová), Samuel Kozlovský (FC Petržalka)
Stredopoliari: Peter Pokorný (FC Liefering/Rak.), Péter Varga (Gyirmót SE/Maď.), Filip Blažek (Bröndby IF/Dán.), Martin Gamboš (MŠK Žilina), Peter Kolesár (MFK Zemplín Michalovce), Denis Baumgartner (FC DAC 1904 Dunajská Streda), Šimon Štefanec (U.S. Arezzo/Tal.), Michal Tomič (MŠK Žilina), Marián Chobot (FC Nitra), Matúš Kmeť (MFK Ružomberok)
Útočníci: Róbert Boženík (MŠK Žilina), Marek Fábry (FC Nitra), Dávid Strelec (ŠK Slovan Bratislava)
 
Zápasový program slovenskej futbalovej reprezentácie do 21 rokov v Turecku:
piatok 11. januára: juniori Fenerbahce Istanbul – Slovensko “21” (13.00)
utorok 15. januára: Slovensko “21” – Uzbekistan “23” (13.00)
 
Príspevok “Dvadsaťjednotka” v Turecku proti kvalitným súperom a s cieľom nabrať sebavedomie zobrazený najskôr Hlavné správy.