Moskva/Damask 3. októbra 2017 (HSP/Foto:TASR/AP-Syrian Presidency via Facebook)

Vojenská operácia v Sýrii bude trvať až do úplnej likvidácie teroristických organizácií.
Pred dvoma rokmi, 30. septembra 2015, Rusko prijalo rozhodnutie zúčastniť sa na operácii v boji proti militantom z „Islamského štátu“(organizácia zakázaná v Rusku) a celého radu ďalších teroristických zoskupení. Začiatku vojenskej operácie predchádzala žiadosť o pomoc od prezidenta Sýrie Bašara Asáda adresovaná prezidentovi RF. Vladimír Putin, v súlade so zákonom, požiadal parlament o schválenie oprávnenia vyslať ruské vojenské jednotky za hranice krajiny. Po schválení oprávnenia parlamentom ruské letectvo zamierilo na sýrsku leteckú základňu Hmeimim, kde sa nachádza dodnes.
Ilustračné foto: Sýrsky prezident Bašár Asad počas inšpekcie ruskej leteckej základne Humajmím v sýrskej provincii Latakia na západe Sýrie

Prvé letecké údery boli zasadené na pozície ISIL 30. septembra. Z mora od prvých dní vojenskej operácie letcov a sýrskych vojakov začali podporovať ruská námorná flotila. Úderná skupina námorných plavidiel 7.októbra vypustila na pozície a objekty militantov najnovšie okrídlené rakety typu „Kaliber – NK“, ktoré boli po prvý raz použité v boji.
Za uplynulé dva roky, podľa údajov Ministerstva obrany Ruskej federácie, bolo zasiahnutých viac ako 96 tisíc rozličných cieľov, z nich viac ako 53 tisíc zoskupení militantov.
Za to isté obdobie boli uskutočnené úspešné útoky na vyše 17 tisíc oporných bodov teroristov, 8 tisíc veliteľských a riadiacich stanovíšť, takmer 7 tisíc muničných skladov a skladov s horľavinami a mazacími olejmi.
Okrem toho, bolo zničených alebo zlikvidovaných viac ako 970 poľných a prípravných táborov, viac ako 200 ropných polí a naftových a plynových komplexov kontrolovaných teroristami, takmer 200 ropných spracujúcich závodov a ropných rafinérií, viac ako 130 čerpacích staníc a kolóny áut na prepravu pohonných hmôt.
Počet letov ruského letectva za dva roky presiahol 30,5 tisíc letov, počas ktorých letci zasadili viac ako 92 tisíc leteckých úderov.
Pod kontrolou ISIl ešte stále zostáva menej ako 13% sýrskeho územia, popritom Ministerstvo obrany RF opakovane zdôrazňuje, že operácia v Sýrii bude pokračovať až do definitívnej likvidácie teroristických organizácií ISIL a „Jabhat an-Nusra“ (organizácie zakázané v Rusku).
Okrem toho, počas sýrskej operácie príslušníci Medzinárodného protimínového centra Ozbrojených síl RF odmínovali takmer 5300 hektárov územia Sýrie, ruskí ženisti zneškodnili viac ako 60 tisíc výbušných objektov.
Okrem letectva a námorníctva, v Sýrii, ako to opakovane vyhlasovali predstavitelia ruského Generálneho štábu, operujú ruské Špeciálne jednotky, ktoré sa zúčastňujú na likvidácii vodcov teroristov, zneškodnení mimoriadne dôležitých objektov protivníka a riadení náletov nášho letectva.
V auguste roku 2017 námestník ministra obrany RF Jurij Borisov na tlačovej konferencii vyhlásil, že Rusko „odskúšalo“ v Sýrii prakticky všetky novinky ruského Vojensko-priemyselného komplexu, viac ako 600 typov, pričom od mnohých typov bolo treba odstúpiť, pretože sa ukázalo, že nevyhovujú kladeným požiadavkám.
Šéf spoločnosti „Rosoboronexport“ (patrí do štátnej korporácie „Rostech“) Alexander Michejev v auguste na fóre „Armáda 2017“ („Armija-2017“) vyhlásil, že sýrska operácia umožnila urobiť skok aj v práci na perspektívnych zbraniach.
“Naše konštrukčné oddelenia, na základe štátnej objednávky a skúseností z nasadenia ruských komplexov v Sýrii, sformovali smery rozvoja našich zbrojných komplexov,” hovorí Alexander Michejev, šéf spoločnosti „Rosoboronexport“
Vedúci Úradu pre bezpečnosť spoločnosti „Rosoboronexport“ Valerij Varlamov v máji tohto roku vyhlásil pre agentúru „Interfax-AVN“, že ruské zbrane a vojenská technika sa počas operácií v Sýrii osvedčili ako spoľahlivé, kvalitné a bezporuchové.
„Je prirodzené, že toto nemohlo ujsť pozornosti zahraničných spotrebiteľov, a primerane tomu sa zvýšil počet dopytov adresovaných spoločnosti „Rosoboronexport“ ohľadne typov používaných v priebehu vojenských operácií,” povedal V. Varlamov.
Pri komentovaní uplynulých dvoch rokov od začiatku ruskej operácie v Sýrii prvý zástupca obranného výboru Štátnej Dumy RF Andrej Krasov  v rozhovore pre agentúru Interfax povedal, že o úspechoch ruských vojsk v Sýrii možno hovoriť vychádzajúc minimálne z úspechov na území, oslobodenom za dva roky od teroristov.
„Ak by sme mali porovnať mapu SAR k 30. septembru 2015 s dnešnou, tak tento obraz svedčí o tom, že územie, ktoré kontrolujú teroristické organizácie, je čoraz menšie. Možno predpovedať, že čoskoro celé územie Sýrie bude spod teroristov oslobodené a národ tejto krajiny sa vráti k pokojnému životu,” vyhlásil A. Krasov.
Prvý zástupca obranného výboru Štátnej Dumy RF Andrej Krasov podrobil kritike postup západných krajín v otázke boja s medzinárodným terorizmom.
„Nech si naši západní oponenti hovoria, čo chcú, ale ja pripomínam, že západná koalícia v roku 2011 spustila svoj akože „boj“ s teroristickými zoskupeniami. Tak poďme porovnať ich boj s bojom vládnych vojsk, podporovaným našimi vojensko-vzdušnými silami a našimi priateľmi a partnermi z Iránu. Nevyzerá to pekne,”povedal A. Krasov.
Krasov nazval bojové akcie ruských vojakov zodpovednými a vysoko profesionálnymi a poznamenal, že prezident RF vytýčil úlohu dať možnosť národu SAR vrátiť sa k pokojnému životu.
Prvý zástupca obranného výboru Štátnej Dumy RF Andrej Krasov sa domnieva, že občiansku vojnu v Sýrii možno zastaviť prostredníctvom rokovaní.
„Keď hovorím o národe Sýrie, mám na mysli tých občanov, ktorí podporujú prezidenta a existujúcu opozíciu. Musia si sadnúť za rokovací stôl a prediskutovať svoju budúcnosť. Veľkým impulzom v tomto procese boli rokovania v Astane, o ktoré sa významne zaslúžilo Rusko,” povedal A. Krasov.
A zasa šéf Centra medzinárodnej bezpečnosti Inštitútu svetovej ekonomiky a medzinárodných vzťahov Ruskej akadémie vied Alexej Arbatov pripomenul, že ruské vládne kruhy pokladajú za cieľ našej vojenskej operácie zneškodnenie teroristov, ktorí prišli do Sýrie bojovať z Ruska a krajín postsovietskeho priestranstva.
„Ťažko mi je pochopiť, ako pri bombardovaní zo vzdušného priestoru možno zistiť, odkiaľ prišli. Pri tom počet teroristov, vrátane z bývalého Sovietskeho zväzu, nevedno prečo, neklesá, naopak, ustavične rastie,”povedal Alexej Arbatov pre agentúru „Interfax“.
Podľa jeho mienky, jedným z cieľov ruskej účasti je udržať pri moci B. Asáda, avšak toto nepomôže vyriešiť problém celistvosti Sýrie.
„Vrátiť Sýriu pod kontrolu B. Asáda je problematické, pretože časť územia on kontroluje, táto sa vďaka útočným operáciám rozšírila, ale veľmi veľké zóny v Sýrii nepodliehajú kontrole,” povedal Alexej Arbatov.
Pokus vytlačiť zo Sýrie opozíciu a Kurdov, podľa jeho mienky, premení krajinu na „nový Afganistan a my odtiaľ nikdy nevyjdeme“.
„Cieľ zneškodniť tam teroristov, aby sa ta nevrátili, nebol dosiahnutý a myslím, si, že ani nebude. Dokonca, ani keby ISIL a Jabhat an-Nusra  utrpeli zdrvujúcu porážku: premiestnia sa na sever Afriky, do Afganistanu, z Afganistanu do Strednej Ázie a odtiaľ aj do Ruska na Severný Kaukaz,” vyhlásil expert.
Pri zmienke o problémoch občianskej vojny v Sýrii, vyhlásil, že Asádov režim padne, ak Rusko v budúcnosti odvolá svoje vojská.
„Ak Rusko zostane, režim prezidenta Asáda sa pravdepodobne udrží, ale vojna bude pokračovať a straty a obrovské náklady budú rásť. Podľa rôznych odhadov, za uplynulé dva roky, bolo vynaložených na túto vojnu od 100 do 200 miliárd rubľov, čo sú obrovské peniaze, ak vezmeme do úvahy, že ročný rozpočet Ruskej akadémie vied je 80 miliárd,” uviedol Alexej Arbatov.
Podľa jeho mienky sa v dnešnom stave Sýriu ako štát, v dôsledku hlbokého politického konfliktu, nepodarí udržať.
„Mier možno dosiahnuť len rozdelením Sýrie na zóny vplyvu Kurdov, sýrskej opozície a vlády B. Asáda. Myslím si, že po takejto vojne by bolo veľmi ťažké zjednotiť ich všetkých do koaličnej vlády,” povedal Alexej Arbatov.
Podľa údajov novín „Kommersant“, uverejnených 25. septembra 2017, od začiatku operácie v Sýrii zahynulo 38 ruských vojakov.
Redakciu informovalo Veľvyslanectvo Ruskej federácie v Slovenskej republike.