Manila 1. októbra 2019 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Aaron Favila)

Kontroverzný filipínsky prezident Rodrigo Duterte v utorok odletel na štátnu návštevu Ruska. Na päťdňovej návšteve, ktorej cieľom je posilnenie spolupráce najmä v oblasti hospodárstva, ho budú sprevádzať aj ministri obrany, hospodárstva a financií

Na snímke Rodrigo Duterte

Filipíny sú síce tradičným spojencom Spojených štátov, v poslednom čase to však vyzerá, že sa zahraničnopolitická orientácia krajiny mení, keďže Duterte veľmi často kritizuje americkú zahraničnú politiku, zatiaľ čo o ruskom prezidentovi Vladimirovi Putinovi opakovane vyhlásil, že je jeho “idolom”.

Duterte je známy ako politik, ktorý sa vyžíva v násilí, o zabíjaní hovorí v pozitívnom zmysle a často sa ním vyhráža svojím odporcom. Nedávno sa napríklad pýtal, “prečo je stále nažive” bývalý šéf filipínskej polície, ktorého začiatkom roka odvolal. Reagoval tak na jeho kritiku na svoju adresu.

Na kauzu znásilnenia austrálskej misionárky v meste, kde bol kedysi starostom, zas Duterte reagoval vyhlásením, že on ako starosta mal byť “podľa správnosti medzi prvými”.

Ženským členkám komunistických povstaleckých oddielov zase pohrozil, že im budú vojaci strieľať medzi nohy. “Povedzte vojačkám, že toto je nový príkaz od šéfa: Nebudeme vás zabíjať. Iba vás strelíme do vagíny, takže, keď nebudete mať vagínu, budete nepoužiteľné,” vyhlásil minulý rok Duterte.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj