Manila 23. decembra 2016 (HSP/sputnik/Foto:TASR/AP-Bullit Marquez)

Filipínsky prezident Rodrigo Duterte označil Vrchného komisára OSN pre ľudské práva Zaid Raad Zaid Husajna za idiota kvôli jeho návrhu uskutočniť vyšetrovanie v súvislosti s vyhlásením, ktoré urobil filipínsky prezident o svojej účasti na vraždách, oznámila agentúra Reuters.

Na snímke filipínsky prezident Rodrigo Duterte Na snímke filipínsky prezident Rodrigo Duterte

“Tento chlapík (Zaid Husajn) je buď srandista, alebo šialenec … Ty idiot, nehovor mi, čo mám robiť … Kto ti dal také právo?”, cituje Reuters slová filipínskeho prezidenta, ktoré predniesol počas televízneho vysielania.

Podľa skorších správ Zaid Raad Zaid Husajn požiadal filipínske úrady, aby začali vyšetrovanie po tom, čo Duterte vyhlásil, že v minulosti zabíjal osoby podozrivé z drogovej kriminality. Keď zastával funkciu starostu v meste Davao, Duterte hliadkoval ulice, aby “niekoho stretol a zabil ho” a šiel tak príkladom pre filipínskych policajtov.

Duterte, ktorý bol do prezidentskej funkcie zvolený tento rok v máji, vyhlásil totálnu vojnu proti drogovo závislým osobám a drogovým dílerom. Podľa údajov OSN po príchode Duterteho k moci v krajine bolo zabitých vyše 6 tisíc ľudí, ktorí boli zapletení do obchodu s drogami. Tretina z nich bola zabitá políciou a smrť zostávajúcich sa oficiálne vyšetruje. Svetové spoločenstvo niekoľkokrát odsudzovalo prostriedky boja s drogovou kriminalitou.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.