Miláno 20. mája 2017 (TASR/HSP/Foto:Facebbok-Ivan Scalfarotto)

Taliansko schválilo zákon o registrovaných partnerstvách osôb rovnakého pohlavia pred 12 mesiacmi
Ivan Scalfarotto, námestník ministra obchodu, sa dnes stal vôbec prvým členom talianskej vlády, ktorý oslávil uzavretie homosexuálneho partnerstva.

Ivan Scalfarotto zverejnil na Facebooku fotografiu, na ktorej dáva bozk partnerovi

Taliansko schválilo zákon o registrovaných partnerstvách osôb rovnakého pohlavia, čiže civilných zväzkoch, pred 12 mesiacmi. Bol to historický krok pre krajinu, ktorá je ponorená do katolíckych tradícií a mačovskej kultúry. Taliansko už bolo poslednou krajinou západnej Európy, ktorá schválila takéto reformy.

“Dnes som súkromnou osobou, ktorá uzavrela zväzok v krajine, kde je to konečne možné,” povedal Scalfarotto novinárom po slávnosti v Miláne.
Tento predstaviteľ vlády zverejnil na Facebooku fotografiu, na ktorej dáva bozk partnerovi, s komentárom: “Tak sme to dokázali.” A nasledoval symbol srdca.

Tento mesiac už skôr označil denník La Repubblica zákon umožňujúci registrované partnerstvá homosexuálov za “fiasko”, pretože od vstupu zákona do platnosti koncom vlaňajšieho júla ho využilo iba 2800 dvojíc.

Organizácie na ochranu práv homosexuálov však zareagovali, že zákonné uznanie homosexuálnych partnerstiev bolo kľúčovým víťazstvom, bez ohľadu na to, koľkých ľudí sa toto rozhodnutie týka.

Homosexualita je duševná choroba, mala by sa liečiť

Ruské Ministerstvo zdravotníctva zverejnilo návrh vyhlášky, v ktorej sa „poruchy pohlavnej identity“ a „duševné poruchy a poruchy správania súvisiace so sexuálnym vývojom a orientáciou“ prirovnávajú k chorobám, ktoré je potrebné liečiť.

Podľa mskagency.ru a ďalších informačných zdrojov, ministerstvo zdravotníctva Ruskej federácie pripravilo návrh vyhlášky, ktorý vnáša zmenu do „Postupu pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti pri duševných poruchách a poruchách správania“.

V súlade s týmto dokumentom sa navrhuje v psychiatrických liečebniach zriadiť sexuologické ambulancie, kde budú musieť absolvovať liečbu osoby, „ktoré trpia poruchou pohlavnej identity, sexuálne preferencie a poruchami spojenými so sexuálnym vývojom a orientáciou“.
Tento dokument bol zverejnený na federálnom portáli návrhov normatívnych právnych aktov 19. februára.

„Sexuologická ordinácia je určená na poskytovanie pomoci tým, ktorí trpia: sexuálnymi dysfunkciami, ktoré nie sú spôsobené organickými poruchami alebo chorobami, a tiež sexuálnymi dysfunkciami zmiešaného pôvodu; poruchami pohlavnej identity; poruchami sexuálnej preferencie; psychologickými a behaviorálnymi poruchami spojenými so sexuálnym vývojom a orientáciou; rodinne-sexuálnymi disharmóniami „, uvádza sa v návrhu.

Liečba v týchto ordináciách znamená „účasť spolu s psychiatrom na realizáciu súdneho núteného opatrenia lekárskeho charakteru u osôb, ktoré trpia pedofíliou; vymedzenie indikáciou pre zmenu pohlavia v osobných dokumentoch; a tiež posúdenie dočasnej pracovnej neschopnosti „.
Okrem toho budú zamestnanci ordinácie povinní viesť „zdravotne-vzdelávacie, poradenskú a preventívnu činnosť v oblasti formovania sexuality v detstve a dospievaní a sexuálnej výchovy“.

Pripomeňme, že v roku 1990, bola homosexualita vylúčená z desiatej revízie medzinárodnej klasifikácie chorôb WHO (MKN-10), a preto už nie je považovaná za chorobu.

Diagnóza egodystonickéej homosexuality v MKN-10 sa zachovala, označuje sa ako „túžba pacienta zmeniť svoju sexuálnu orientáciu vzhľadom k pridruženým psychickým a behaviorálnym poruchám“. Inými slovami, za duševnú poruchu sa v súčasných dokumentoch prijatých WHO nepokladá homosexualita, ale s ňou spojený duševný nepokoj homosexuálnych pacientov, v ktorého následku u nich môže nastať túžba zmeniť orientáciu.

V nadväznosti na rozhodnutie svetovej zdravotníckej organizácie homosexualita už nie je považovaná za patológiu v mnohých krajinách vrátane Ruska. Nominálne vzaté, dokument MZ RF nie je v rozpore s MKN-10, ale de facto vytvára podmienky pre patologizáciu homosexuality a nútenú „liečbu porúch sexuálnej orientácie“ napríklad u mládeže, ktorá v období dospievania začína vnímať, že je priťahovaná k osobám rovnakému pohlaviu.